در بخش‌های قبلی (+) این سری مقالات آموزش زبان برنامه‌نویسی ++C با گزاره if..else..if آشنا شدیم که امکان اجرای یک قطعه کد را در میان گزینه‌های مختلف فراهم می‌سازد. با این حال اگر قصد دارید مقدار یک متغیر منفرد را با استفاده از گزاره‌های متوالی if..else..if بررسی کنید، بهتر است به جای آن از گزاره switch..case استفاده کنید. برای مطالعه بخش قبلی این سری ملاقات آموزشی زبان برنامه‌نویسی ++C به لینک زیر مراجعه کنید:

گزاره switch اگر نه همیشه، دست‌کم در اغلب موارد سریع‌تر از گزاره if…else است. ضمناً ساختار گزاره سوئیچ ساده‌تر و درک آن آسان‌تر است.

ساختار گزاره switch…case در زبان ++C

وقتی یک ثابت حالت پیدا شود که با عبارت سوئیچ مطابقت پیدا کند، کنترل برنامه به بلوک کدی انتقال می‌یابد که با آن حالت مرتبط است.

در شبه کد فوق تصور کنید مقدار n برابر با constant2 باشد. کامپایلر بلوک کدی را اجرا خواهد کرد با گزاره case مرتبط هستند تا این که به انتهای بلوک سوئیچ برسد یا با گزاره break مواجه شود. گزاره break برای جلوگیری از اجرای کد در case بعدی استفاده می‌شود.

فلوچارت گزاره switch

گزاره switch

شکل فوق نشان می‌دهد که گزاره switch چگونه کار می‌کند و شرایط مختلف چگونه درون بند case سوئیچ بررسی می‌شوند.

مثالی از گزاره switch در ++C

خروجی
عملگر (-) که از سوی کاربر وارد می‌شود در متغیر 0 ذخیره می‌شود. دو عملوند 2.3 و 4.5 به ترتیب در متغیرهای num1 و num2 ذخیره می‌شوند. سپس کنترل برنامه به دستور زیر می‌رسد:
در نهایت گزاره break موجب اتمام گزاره switch می‌شود. اگر گزاره break استفاده نشود، همه case-های بعد از حالت صحیح نیز اجرا خواهند شد. برای مشاهده بخش بعدی این مطلب به لینک زیر رجوع کنید:

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

==

میثم لطفی (+)

«میثم لطفی» دانش‌آموخته ریاضیات و شیفته فناوری به خصوص در حوزه رایانه است. وی در حال حاضر علاوه بر پیگیری علاقه‌مندی‌هایش در رشته‌های برنامه‌نویسی، کپی‌رایتینگ و محتوای چندرسانه‌ای، در زمینه نگارش مقالاتی با محوریت نرم‌افزار نیز با مجله فرادرس همکاری دارد.

بر اساس رای 4 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *