بررسی نسخه‌های متفاوت ویندوز ۱۰

۸۴۰ بازدید
آخرین به‌روزرسانی: ۲۸ بهمن ۱۳۹۶
زمان مطالعه: ۴ دقیقه
بررسی نسخه‌های متفاوت ویندوز ۱۰

پس از انتشار هفت نسخه مختلف ویندوز 10، برخی از کاربران اینترنت از انتشار نسخه‌های متفاوت برنامه‌های شرکت مایکروسافت ابراز نگرانی کردند درحالی‌که دیگر کاربران معتقد بودند که ارائه نسخه‌های متفاوت نرم‌افزار برای شرکت‌های تجاری که به دنبال گزینه‌های سفارشی‌سازی پیشرفته هستند، ضروری است. در هر صورت، برای ما مهم است که خوانندگان این مقاله اهداف مورد نظر انتشار هر نسخه از نسخه Home تا Mobile Enterprise را متوجه شوند.

Windows 10 Home

نسخه Home سیستم‌عامل ویندوز تمام خصوصیات ضروری سیستم‌عامل مورد نیاز برای لپ‌تاپ، رایانه رومیزی، و انواع رایانه‌ها را دارا بوده و برای استفاده شخصی در خانه ایده آل است.

ویندوز 10 در فهرست ظاهراً بی‌پایان بهترین سیستم‌های آینده پیشگام ارائه جانشینی برای مرورگر Internet Explorer خواهد بود؛ نام مرورگر جدید Microsoft Edge می‌باشد (این مرورگر قبلاً به Spartan نام‌گذاری شده بود). اگرچه نسخه Home ویندوز گزینه اصلی کاربرانی است که زمان زیادی را برای گشت‌وگذار در اینترنت صرف می‌کنند اما مرورگر جدید با تمام سیستم‌عامل‌های آینده همراه خواهد بود. نسخه Home ویندوز با دستگاه‌های دارای قابلیت لمس سازگار بوده و به‌راحتی می‌توان از قابلیت‌های صفحه Desktop همانندیک پلتفرم موبایل استفاده کرد.

نسخه Home سیستم‌عامل ویندوز در کنار برنامه‌های کاربردی مانند تصاویر، نقشه‌ها، ایمیل، تقویم، موسیقی و ویدئو و کنسول Xbox one را نیز اضافه کرده است که امکان دسترسی به کتابخانه‌ی بازی‌های پشتیبانی شده توسط ویندوز 10 را برای کاربران فراهم می‌آورد. تمام این ویژگی‌ها در دیگر نسخه‌های سیستم‌عامل ویندوز نیز موجود خواهد بود.

خلاصه: مصرف‌کنندگان اغلب این نسخه را برای رایانه شخصی می‌خواهند.

Windows 10 Mobile

شرکت مایکروسافت نسخه Windows 10 Mobile را به‌منظور جهانی کردن سیستم‌عامل ویندوز و برای حذف برند Windows Phone در ماه ژانویه معرفی کرد. برخلاف windows phone که کتابخانه برنامه‌های متفاوتی با نسخه رایانه‌ای ویندوز عرضه می‌کند، در نسخه Windows 10 Mobile وعده داده شده است که برنامه‌های نسخه رایانه‌ای و Windows 10 Mobile دارای کتابخانه برنامه مشابهی باشند. اگر محصول عرضه‌شده مطابق وعده‌های شرکت مایکروسافت باشد، Windows 10 Mobile در نهایت می‌تواند رقیب جدی پلتفرم‌های اندروید و IOS باشد.

Windows 10 Mobile یک نسخه جدید و بهبودیافته برنامه Microsoft office دارای ویژگی‌ها معمول مورداستفاده بر روی رایانه مشخص خواهد بود. برنامه‌های پرکاربردی مانند Excel، word و powerpoint به‌تنهایی و در خارج از جعبه‌ابزار Micosoft office برای استفاده توسط کاربران آماده هستند، هر چند ممکن است برخی از کاربران Windows Phone قبل از بهره‌مندی از این ابزار مجبور به ارتقای دستگاه‌های خود شوند. در بهترین حالت سازندگان Windows 10 Mobile می‌توانند به دنبال نسخه قابل‌حمل سیستم‌عامل ویندوز نسخه رایانه (Desktop) باشند.

تمام برنامه‌ها از outlook گرفته تا برنامه‌های تصاویر با نسخه رایانه‌ای پیاده‌سازی می‌شود و وابستگی به سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری مانند OneDrive از هر زمان دیگری بیشتر است.

خلاصه: این نسخه از سیستم‌عامل ویندوز برای تلفن‌های همراه و تبلت ها انتخاب می‌شود.

Windows 10 pro

با توجه به بیانیه‌ای که در وبلاگ رسمی شرکت مایکروسافت منتشرشده است، نسخه Windows 10 Pro علاوه بر ویژگی‌ها منتشرشده در نسخه Windows 10 Home قابلیت‌های اضافی اعمال‌شده است که شرکت مایکروسافت ادعا می‌کند "نیازهای کسب‌وکارهای کوچک را برآورده می‌کند". نسخه Windows 10 Pro همانند Windows 10 Home برای استفاده بر روی رایانه‌های شخصی، تبلت‌ها و غیره مناسب است.

نسخه Windowd 10 Pro بروز رسانی ویندوز برای کسب‌وکار را ارائه می‌دهد؛ طراحی جدید خلاقانه ویندوز برای کمک به کسب‌وکارها با ارائه کنترل کارآمدتر بر روی بهبود امنیت هزینه‌ها را کاهش می‌دهد درحالی‌که به‌طور همزمان از بروز رسانی بلادرنگ نرم‌افزارها جلوگیری می‌کند.

Windows 10 Enterprise

در نسخه Windows 10 Enterprise ویژگی‌ها ذکر شده در Windows 10 Pro به منظوربرآوردن نیازهای شرکت‌های متوسط تا بزرگ توسعه داده شدند. شرکت مایکروسافت با نشان دادن ایده‌های حفاظت از شکاف‌های امنیتی تأکید می‌کند که نسخه Windows 10Enterprise قابلیت‌های پیشرفته‌ای برای محافظت در برابر تهدیدات امنیتی فزاینده دستگاه‌ها، اطلاعات هویتی، برنامه‌ها و اطلاعات حساس ارائه می‌شود.

نسخه Windows 10 Enterprise نیز همانند windows 10 pro با بروز رسانی‌هایی برای کسب‌وکار ارائه می‌شود؛ البته این امکان برای شرکت‌ها وجود دارد که بروز رسانی‌های عملکرد نرم‌افزارها را رد کرده و فقط اصلاحات مرتبط با امنیت را بپذیرند.

این نسخه از سیستم‌عامل تنها از طریق برنامه صدور مجوز توزیع می‌شود، به این معنی که Windows 10 Enterprise برای خرید به صورت عمده در نظر گرفته‌شده است. معمولاً مصرف‌کنندگان مجاز به سفارش سیستم‌عامل نیستند.

خلاصه: این نسخه از ویندوز برای سازمان‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ است؛ مصرف‌کنندگان نمی‌توانند به‌راحتی این نسخه را خریداری کنند.

Windows 10 Education

برای کسانی که در مورد اشباع مجدد تغییرات سیستم‌عامل ویندوز شکایت دارند، باید گفت که اکثر این موارد حتی برای کاربردهای عمومی در نظر گرفته نمی‌شوند. شرکت مایکروسافت از مدرسین دعوت می‌کند تا یک نسخه از ویندوز 10 را صرفاً برای اهداف دانشگاهی تأمین کنند.

هرچند مشخص نیست که این نسخه از سیستم‌عامل ویندوز چه تفاوتی با نسخه‌های جایگزین دارد، شرکت مایکروسافت نشان داده است که نسخه Windows 10 Education همانند Windows 10 Enterprise از طریق برنامه صدور مجوز خود توزیع می‌شود و سپس مدارس و دانش آموزان با استفاده از روش‌های تعیین‌شده که در آینده نزدیک اعلام خواهند شد، قادر به ارتقای نسخه‌های Windows 10 Home و Windows 10 pro به Windows 10 Education خواهد بود.

خلاصه: کاملاً مشخص نیست که این نسخه از ویندوز 10 با نسخهٔ Enterprise چه تفاوتی دارد، این نسخه انتخابی برای مدارس و دانشگاه‌ها خواهد بود.

Windows 10 Mobile Enterprise

نسخه Mobile Enterprise ویندوز 10 درحال‌توسعه برای کاربران گوشی‌های همراه مبتنی بر ویندوز در محل کار می‌باشد. به این ترتیب، بسیاری از ویژگی‌ها این نسخه مشابه سیستم‌عامل Windows 10 Mobile است.

شرکت مایکروسافت نسخه Enterprise را نیز فقط به مشتریانی که مجوز دارند ارائه می‌دهد، هدف Mobile Enterprise ارائه رونوشتی از نسخه Windows 10 mobile با رعایت قوانین شرکت است. این به سازمان اجازه می‌دهد تا بروز رسانی‌های نرم‌افزاری و تغییرات سیستم کنترل توسط کاربران را مدیریت کند. در عین حال، ویژگی‌ها مربوط به امنیت و نوآوری جهت حصول اطمینان از محافظت بلادرنگ کاربران در زمانی که موانع نظارت سازمانی کنار گذاشته می‌شوند، به‌طور خودکار اضافه می‌شوند.
علاوه بر این، Windows 10 Enterprise و همتای موبایل آن در فن‌آوری‌های صنعتی نظیر دستگاه‌های خودپرداز، دستگاه‌های کارت‌خوان، پایانه‌های دستی و ربات‌های موجود در سراسر جهان نصب می‌شوند.

خلاصه: این نسخه برای سازمان‌هایی است که می‌خواهند یک سیاست استاندارد دستگاه برای تلفن‌های همراه و تبلت‌ها را طراحی کنند.

Windows 10 IoT Core

شاید غیرمعمول‌ترین و جالب‌ترین نسخه سیستم‌عامل ویندوز، نسخه Windows 10 IOT باشد. این نسخه جدید از سیستم‌عامل متمرکز بر مصرف‌کننده شرکت مایکروسافت، نسخه قابل تنظیم میندوز 10 بر روی لوازم‌خانگی مانند ترموستات هوشمند، ماشین‌آلات کارخانه نصب می‌شود. همان‌طور که ممکن است در نگاه اول به نظر برسد، نسخه Windows 10 IoT به ارتباط بین دستگاه‌های ارتباطی و لوازم‌خانگی تأکید دارد. برای مثال، با کمک هسته IOT ممکن است روزی برسد که روشن کردن اجاق‌گاز با یک گوشی هوشمند رایج شود.با این حال، Windows 10 IOT محدود به خدمات روزمره نخواهد بود.

استیو تیگزیرا از گروه IOT شرکت مایکروسافت با بیان اینکه: "اگر سیستم‌عامل شما یک ویندوز Hololens یا Raspberry pi یا windows Desktop یا windows phone است، شما می‌توانید نسخه ویندوز خود را به نسخه IOT ارتقا دهید..."، قصد معرفی قابلیت انعطاف‌پذیری windows 10 IOT را داشت.

خلاصه: این نسخه از ویندوز برای شرکت‌های سازنده دستگاه‌های IOT و علاقه‌مند به تجربه ابزارهای سازگار با ویندوز مناسب است.

حال پیشنهاد ما مراجعه به لینک های زیر و مطالعه آ‌ها می‌باشد.

 

منبع

بر اساس رای ۱۵ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
۱ دیدگاه برای «بررسی نسخه‌های متفاوت ویندوز ۱۰»

الان ویندوز من Windows 10 Enterprise هست! از یه شرکت خریدم، پس چطوریاس؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *