۱۰ ریپازیتوری مفید گیتهاب برای همه توسعه دهندگان — فهرست کاربردی

آخرین به‌روزرسانی: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

گیت‌هاب بزرگ‌ترین پلتفرم برای اشتراک همه انواع فناوری‌ها، فریمورک‌ها، کتابخانه‌ها و مجموعه‌های مختلف است. اما بدیهی است که در چنین مجموعه بزرگی، یافتن مفیدترین ریپازیتوری‌ها کاری دشوار است. در این مقاله قصد داریم فهرستی کاربردی از 10 ریپازیتوری مفید گیتهاب برای همه توسعه‌دهندگان معرفی کنیم. همه این موارد دارای ستاره‌های فراوان گیت‌هاب هستند که نشان‌دهنده تناسب، محبوبیت و مفید بودن آن‌ها است. برخی از آن‌ها به یادگیری موارد جدید کمک می‌کنند، برخی برای ساخت موارد جالب مفید هستند و برخی دیگر نیز شما را در مسیر تبدیل شدن به یک توسعه‌دهنده بهتر نرم‌افزار یاری می‌کنند.

1. Build Your Own X

  • ستاره‌های گیت‌هاب: 68،800

این ریپازیتوری (+) جالب اساساً مجموعه‌ای از راهنماها بابی ساخت فناوری‌های مختلف است. در این ریپازیتوری، مثال‌هایی از شیوه ساخت ابزار خط فرمان، سیستم عامل، موتور جستجو، رندرکننده 3 بعدی و موارد بسیار زیادی دیگر عرضه شده است.

در این ریپازیتوری می‌توانید زبان برنامه‌نویسی، فناوری داکر یا گیت و یا هر چیز دیگری که می‌خواهید را برای خودتان بسازید.

2. Free Programming Books

  • ستاره‌های گیت‌هاب: 145،000

با این که نام این ریپازیتوری (+)، ‌«کتاب‌های رایگان برنامه‌نویسی» است اما بسیار جامع‌تر از آن است. این ریپازیتوری به زبان‌های بسیار مختلفی ارائه شده و بخش‌هایی متنوعی شامل دوره‌های آموزشی رایگان، ‌منابع تعاملی برنامه‌نویسی، مجموعه مسائل و برنامه‌نویسی رقابتی و محصول‌ها و زمینه‌های برنامه‌نویسی عرضه شده است. در هر حال، اغلب این موارد با کتاب‌های برنامه‌نویسی مرتبط هستند و مجموعه‌ای بسیار غنی محسوب می‌شود.

3. Oh My Zsh

  • ستاره‌های گیت‌هاب: 108،000

این ریپازیتوری (+) یک فریمورک متن-باز و توسعه یافته از سوی جامعه کاربری برای مدیریت پیکربندی‌های Zsh است. Zsh یک پورت تعاملی و همچنین یک زبان اسکریپت‌نویسی قدرتمند است که کاربردهای توسعه‌ای زیادی دارد.

این ریپازیتوری پلاگین‌های مختلفی را همراه با قالب‌های زیرا برای سفارشی‌سازی Zsh ارائه کرده است. با این که آشنا شدن با آن و اجرا کردنش کمی دشوار است، اما راهنماها و مثال‌های زیادی در وب وجود دارند و توسعه‌دهندگان دیگر به شما کمک می‌کنند که تنظیمات مناسب خود را پیدا کنید.

4. Coding Interview University

  • ستاره‌های گیت‌هاب: 110،000

این ریپازیتوری (+) یک طرح مطالعاتی چندماهه برای تبدیل شدن به یک مهندس نرم‌افزار برای یک شرکت بزرگ مانند آمازون، گوگل یا فیسبوک است هدف این ریپازیتوری، آشنا ساختن افراد تازه‌کار با مفاهیم مهندسی نرم‌افزار است و توصیه‌هایی نیز در خصوص مسیر مطالعه برای تبدیل شدن به یک مهندس قوی و مهندس عملیاتی ارائه می‌کند.

مؤلف این ریپازیتوری این ریپو را به عنوان یک فهرست ToDo شخصی برای ردگیری فرایند یادگیری خود تهیه کرده است. وی پس از مطالعه 8 تا 12 ساعت به مدت چند ماه در نهایت به عنوان یک مهندس توسعه نرم‌افزار در شرکت آمازون مشغول شده است.

ریپازیتوری دانشگاه مصاحبه کدنویسی به شما کمک می‌کند تا برای شرکت در مصاحبه فنی با شرکت‌هایی نظیر گوگل، مایکروسافت، فیسبوک یا موارد مشابه آماده شوید.

5. Gitignore: A Collection of.gitignore Templates

  • ستاره‌های گیت‌هاب: 100،000

این ریپازیتوری (+) دقیقاً چنان که از نامش مشخص است مجموعه‌ای از قالب‌های مفید.gitignore است. برای هر پروژه جدید که به عنوان یک ریپازیتوری گیت‌هاب راه‌اندازی می‌کنید، الزامی است که یک فایل.gitignore برای مواردی که باید هنگام آپلود فیلتر شوند ایجاد کنید. محتوای این فایل بسته به پروژه و زبان مورد استفاده متفاوت خواهد بود. این ریپازیتوری شامل قالب‌هایی برای تقریباً همه زبان‌ها و فریمورک‌ها از قبیل Rails, Python, Perl, Laravel, Java و موارد دیگر است. حتی قالبی برای فرترن هم ارائه شده است!

6. System Design Primer

  • ستاره‌های گیت‌هاب: 92،000

این یک ریپازیتوری (+) عالی برای مهندسان نرم‌افزار است که به یادگیری فرایند طراحی سیستم‌های بزرگ-مقیاس کمک می‌کند. این ریپو به شما کمک می‌کند تا به مهندس بهتری تبدیل شوید و مجموعه سازمان‌‌یافته‌ای از منابع را در زمینه‌های مختلف در اختیار شما قرار می‌دهد.

از آنجا که طراحی سیستم در اغلب موارد یک مؤلفه ضروری در فرایند مصاحبه فنی بسیاری از شرکت‌ها محسوب می‌شود، این ریپازیتوری به شما کمک می‌کند که برای چنین مصاحبه‌هایی آماده شوید، توصیه‌هایی در مورد روش آماده شدن برای مصاحبه‌ها ارائه می‌کند، سؤالات مصاحبه را به همراه راه‌حل‌ها ارائه می‌کند، فلش‌کارت‌هایی برای یادگیری موارد نیاز ارائه کرده و چالش‌های کدنویسی تعاملی را معرفی می‌کند.

7. Public APIs

  • ستاره‌های گیت‌هاب: 79،500

Public APIs (+) فهرستی عالی برای API-های رایگان است که می‌توان برای پروژه‌ها و اپلیکیشن‌ها مورد استفاده قرار داد. این ریپازیتوری موضوعات متنوعی از قبیل کسب‌وکار، انیمه، حیوانات، اخبار، مالی، بازی‌ها و موارد دیگر را پوشش می‌دهد.

API-هایی مانند cats و dogs وجود دارند که تصاویری از سگ و گربه ارائه می‌کنند، اما برخی از API-های مفیدتر نیز مانند Gmail API یا Google Analytics API وجود دارند. این ریپازیتوری مجموعه واقعاً گسترده‌ای است و حتماً باید آن را بررسی کنید.

8. The Art of Command Line

  • ستاره‌های گیت‌هاب: 74،300

دانستن شیوه کار با خط فرمان غالباً از سوی توسعه‌دهندگان نادیده گرفته می‌شود، اما کمک زیادی به افزایش بهره‌وری و انعطاف‌پذیری به عنوان یک مهندس می‌کند. این ریپازیتوری (+) شامل نکته‌های مفیدی در مورد استفاده از خط فرمان در زمان کار با لینوکس است. بخش‌های خاصی برای ویندوز و macOS و نیز نکات عمومی وجود دارند که موارد مطرح شده روی همه سیستم‌های مبتنی بر UNIX قابل استفاده است. این ریپو هم برای افراد مبتدی و هم باتجربه مفید است.

با این که به نظر می‌رسد این ریپازیتوری دیگر به صورت فعالی نگه‌داری نمی‌شود، اما همچنان نکات بسیار مفیدی ارائه می‌کند که می‌تواند به کار با خط فرمان کمک کند.

9. JavaScript Algorithms and Data Structures

  • ستاره‌های گیت‌هاب: 68،700

این ریپازیتوری (+)، ‌مثال‌هایی از بسیاری از الگوریتم‌ها و ساختمان‌های داده برای جاوا اسکریپت ارائه می‌کند. هر مثال یا به صورت مبتدی و پیشرفته علامت‌گذاری شده و یا سطح دشواری مشخصی دارد. مثال‌هایی در مورد جدول هش، هیپ، صف، ‌پشته، ریاضیات، رشته‌ها، مجموعه‌ها و موارد زیاد دیگر ارائه شده‌اند.

10. Developer Roadmap

  • ستاره‌های گیت‌هاب: 105،000

این ریپازیتوری (+) شامل مجموعه‌ای از نمودارها است که مسیرهای مختلفی که برای کسب مهارت در مورد هر فناوری در حوزه فرانت‌اند، بک‌اند و یا مهندسی dev-ops شدن در سال 2020 باید طی کرد را نمایش می‌دهد. با این که این ریپو ممکن است در ابتدا کمی سردرگم‌کننده به نظر برسد، اما راهنمای مفیدی برای موارد قابل دسترس در این صنعت با تحولات پرشتاب محسوب می‌شود. این ریپازیتوری هر سال به‌روزرسانی می‌شود و تغییرات رخ داده در اکوسیستم را بازتاب می‌دهد.

سخن پایانی

امیدواریم موارد مطرح شده در این راهنما مورد توجه شما قرار گرفته باشند و بتوانید با استفاده از آن‌ها به یک مهندس بهتر نرم‌افزار تبدیل شود.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

==

بر اساس رای ۱ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
منابع:
better-programming

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *