از صفحه بندی کتاب در word چه می‌دانید؟

۱۱۷ بازدید
آخرین به‌روزرسانی: ۱۴ فروردین ۱۴۰۲
زمان مطالعه: ۴ دقیقه
سلب مسئولیت مطالب رپورتاژ آگهی: مجموعه‌ی «فرادرس» در تهیه‌ و تنظیم این محتوای تبلیغاتی نقشی نداشته و مسئولیتی راجع به صحت آن نمی‌پذیرد.

صفحه بندی کتاب در Word، یکی از روش‌های آماده‌سازی کتاب برای شروع مراحل چاپ است. نرم افزار word، به عنوان یکی از بهترین روش‌ها برای انجام این کار شناخته می‌شود. هر کتابی پس از اینکه فرآیند تعریف و ویراستاری آن به اتمام رسیده باشد، جهت ارجاع به مراکز چاپ، لازم است تا برخی تنظیمات و مرتب‌سازی‌ها بر روی آن انجام گیرد. صفحه بندی کتاب از جمله این فعالیت‌ها بوده که به جهت تخصصی بودن و نیاز به دقت بالا، باید توسط افراد حرفه‌ای و متخصص صورت بگیرد.

صفحه بندی را می‌توان فعالیتی دانست که یک فرد با دانش جزئی از علوم کامپیوتر و آفیس، ممکن است بتواند آن را انجام دهد. با این حال، وقتی صحبت از یک کتاب با تعداد صفحات بالا می‌شود که قرار است جهت فروش به بازار عرضه شود، کوچکترین اشتباه می‌تواند اثر منفی بر روی فروش آن داشته باشد. به همین دلیل، کار صفحه بندی کتاب باید به افراد متخصص و باتجربه سپرده شود. با علم به این اوصاف، بیایید کمی بیشتر درباره صفحه بندی کتاب در word بدانیم.

صفحه بندی کتاب در word

اصول صفحه بندی کتاب در word برای دریافت مجوز چاپ در ایران

همانطور که می‌دانید برای دریافت مجوز چاپ کتاب در ایران، باید برخی مراحل و روندها طی شوند. این مراحل از آماده‌سازی اولیه کتاب‌ها تا اخذ شابک و فیپا برای آن کتاب خواهد بود. با این حال، پس از اینکه ویراستاری‌های مربوطه بر روی فایل خام کتاب صورت می‌گیرد، باید کار صفحه بندی کتاب در word بر روی آن انجام شود. برای انجام صفحه‌آرایی در ورد باید برخی اصول اولیه رعایت شوند تا بتوان به دنبال ادامه مراحل دریافت مجوز چاپ باشیم.

  • تعیین قطع کتاب: یکی از اولین کارهایی که در حوزه صفحه‌آرایی کتاب باید صورت بگیرد، بحث تعیین قطع کتاب خواهد بود. تعیین اندازه و سایز صفحات کتاب، یکی از مهمترین کارهای ابتدایی است که یک صفحه‌بند حرفه‌ای باید هنر خود را نشان دهد. در صورتی که انتخاب اندازه و قطع کتاب به درستی صورت گرفته باشد، صفحه آرا در ادامه مراحل تنظیم صفحات کتاب، کار راحت‌تری خواهد داشت.
  • تنظیم حاشیه‌های کتاب: یکی دیگر از فعالیت‌هایی که در صفحه بندی کتاب در word باید انجام بگیرد، تعیین حاشیه‌های صفحه کتاب است. به طور کلی ما در یک کتاب، سه حاشیه جداگانه را شاهد هستیم. حاشیه فوقانی، تحتانی و بیرونی. تنظیم این حاشیه‌ها باید به گونه‌ای باشد که در حاشیه فوقانی و تحتانی، جا برای نوشتن اطلاعات مربوط به فصل، نام کتاب و شماره صفحه باشد. حاشیه جانبی نیز محلی برای قرار دادن انگشت فرد مطالعه‌کننده هستند.
  • رعایت فاصله بین خطوط و پاراگراف‌ها: یکی دیگر از اصول صفحه بندی کتاب در word تنظیم فاصله بین خطوط و پاراگراف‌های مختلف است. خطوط به هم چسبیده و با فاصله بسیار کم می‌تواند باعث خسته شدن چشم خواننده شود. همچنین فاصله بسیار زیاد نیز باعث حجیم شدن بیش از اندازه کتاب خواهد شد.
  • استفاده از فونت مناسب بر اساس نوع کتاب: یکی دیگر از موارد مهم صفحه بندی کتاب در word رعایت اصول انتخاب فونت مناسب برای متن است. همچنین، سایز فونت نیز باید با توجه به نور کتاب و مخاطبین هدف انتخاب شود. به طور مثال اگر گروه هدف کودکان هستند، باید اندازه فونت کمی بزرگتر از حالت عادی باشد.
  • تنظیم محل تصاویر و جدول: از دیگر فعالیت‌هایی که باید هنگام صفحه بندی کتاب در word به درستی انجام شود، رعایت اصول جانمایی تصاویر و جدول است. در یک کتاب بر اساس نوع موضوعی که دارد، نیاز است تا از تعدادی تصویر و جدول، در متن استفاده شود. در چنین شرایطی، تنظیم نمودن این موارد از جمله فعالیت های لازم به هنگام صفحه بندی کتاب در word است.
بخشی از فرایند صفحه بندی کتاب در word

صفحه بندی کتاب شعر در word

صفحه بندی کتاب شعر در word، یکی از حوزه‌های خاص مربوط به صفحه بندی و صفحه‌آرایی کتاب‌ها به شمار می‌آید. صفحه‌آرایی یک کتاب شعر باید با ریزه‌کاری‌های بیشتری نسبت به کتاب عادی صورت بگیرد. به این دلیل که یک کتاب شعر باید مخاطبان خود را با چیدمان زیبای مصراع‌ها مجذوب خود کند. چنین موضوعی، اهمیت و نقش صفحه‌آرایی کتاب شعر را نشان می‌دهد.

صفحه‌بندهای با تجربه به هنگام انجام کار صفحه بندی کتاب شعر، باید چیدمان خطوط را به طرز ماهرانه‌ای انجام دهند. در برخی موارد که فضای کافی بین خطوط وجود دارد، صفحه بندها برای زیباتر شدن ساختار خطوط، مصراع‌های یک بیت را با کمی فاصله از هم قرار می‌دهند. این کار باعث می شود که بیت‌های بصری در کتاب شعر ایجاد شوند.

قرار دادن تصاویر اهمیت زیادی در فرایند صفحه‌آرایی کتاب دارد.

قرار دادن تصاویر مرتبط در یک کتاب شعر، کار دیگری است که به هنگام صفحه بندی کتاب شعر در word توسط فرد صفحه آرا صورت می‌گیرد. قرار دادن یک تصویر مرتبط با توجه به حال و هوای شعر، می‌تواند تخیل فرد خواننده را برانگیخته و به جذب شدن وی به شعر کمک کند.

جالب است بدانید که صفحه بندی کتاب شعر در word با توجه به نوع شعر و مخاطب هدف می‌تواند متفاوت باشد. اینکه زمینه کتاب شعر از نوع کلاسیک باشد یا شعر نو یا اینکه این کتاب برای کودکان نوشته شده باشد یا بزرگسالان، صفحه بندی کتاب متفاوت خواهد بود.

اگر کتاب‌های اشعار کلاسیک و شعر نو را مطالعه کرده باشید، احتمالاً متوجه موضوع شده اید که فاصله بین خطوط و ابیات در شعر نو بیشتر از کتاب‌های شعر کلاسیک خواهد بود. همچنین احتمال نیاز به قرار دادن تصاویر در کتاب شعر نو بیشتر خواهد بود. چنین شرایطی را می توان برای کتاب‌های شعر کودکان و بزرگسالان قائل بود. به گونه‌ای که در یک کتاب شعر کودک باید بخش اعظمی از یک صفحه توسط تصاویر بزرگ و کودکانه پر شده باشد. چنین موضوعاتی ما را به سمت نیاز به بهره‌مندی از خدمات تخصصی صفحه بندی کتاب در word در یک شرکت معتبر سوق خواهد داد.

صفحه‌آرایی

مرکز تخصصی صفحه بندی کتاب کودکان در word

تا به اینجای کار با صفحه بندی کتاب در word، اصولی که باید در آن رعایت شود و صفحه بندی خاص کتاب‌های شعر آشنا شدیم. همانطور که متوجه شده‌اید، کار صفحه بندی برای کتاب کودکان، یک فعالیت تخصصی به حساب آمده که باید انجام آن را به افراد متخصص بسپاریم. گروه ایران تایپیست به عنوان یکی از برترین و بزرگترین شرکت های فعال در این زمینه است که به دلیل بهره‌مندی از کادری با تجربه، سفارشات صفحه بندی شما را با بهترین قیمت و کیفیت انجام می‌دهد. در اینجا که صحبت از قیمت شد، باید بگوییم که در این موسسه در جهت آسایش خاطر قشر فرهیخته کشور، هزینه‌های مربوط به صفحه بندی کتاب در متعادل‌ترین حد خود نگه داشته شده است.

نمونه صفحه بندی کتاب در ورد

محاسبه هزینه صفحه بندی کتاب در عرض ۵ دقیقه

شما در ایران تایپیست به نشانی https://irantypist.com می‌توانید از هزینه های مربوط به صفحه بندی کتاب در مدت زمان کمتر از پنج دقیقه مطلع شوید. قاعدتاً مواردی وجود دارند که بر هزینه صفحه بندی تاثیرگذار خواهند بود. اینکه فهرست‌نویسی برای شما به چه صورت انجام بگیرد، یا اینکه اندازه و شماره‌گذاری اشکال، جداول و نمودارها چگونه باشد، می‌تواند بر تعیین هزینه نهایی صفحه بندی کتاب در ورد تاثیرگذار باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر، می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان این مرکز در حوزه صفحه بندی کتاب بهره ببرید.

بر اساس رای ۷ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *