در این مطلب نحوه تولید رنگ‌های مختلف و دلخواه با استفاده از RGB LED و برد‌های Arduino توضیح داده خواهد شد و در اصل با یک ویدیوی کوتاه به مبحث تغییر رنگ RGB LED با Arduino خواهیم پرداخت.

فیلم آموزش تغییر رنگ RGB LED با Arduino — راهنمای کاربردی

دانلود ویدیو

LEDهای RGB از سه LED با رنگ‌های اصلی قرمز، سبز و آبی ساخته شده است. شکل ۱ دیود سه‌رنگ و پایه‌های آن را نشان می‌دهد. کاتد همه دیودها به همدیگر متصل است و به زمین متصل می‌شود و سه پایه دیگر نیز از آی‌سی خارج شده‌اند تا با اعمال ولتاژ مناسب به آنها، رنگ‌های دلخواه تولید شود. در آی‌سی LEDهای سه‌رنگ چهار پایه وجود دارد که بلند‌ترین پایه همان زمین است و سایر پایه‌ها به ترتیب مربوط به LEDهای قرمز، سبز و آبی هستند.

دیود سه رنگ
شکل 1: ‌دیود سه رنگ

مطابق شکل ۲، با ترکیب رنگ‌های اصلی می‌توان هر رنگ دلخواهی را تولید کرد. برای مثال اگر رنگ‌های قرمز و سبز با نسبت یکسان ترکیب شوند، رنگ زرد و اگر رنگ‌های قرمز و آبی با ترکیب یکسان ترکیب شوند، رنگ بنفش تولید خواهد شد.

رنگ‌های اصلی و ترکیب آنها
شکل 2: رنگ‌های اصلی و ترکیب آنها

برای تولید سایر رنگ‌های دلخواه، کافی است که به جای ولتاژ ۰ یا ۵ ولت به پایه‌های آی‌سی یک سیگنال PWM اعمال شود. در این صورت با تغییر چرخه کاری PWM می‌توان شدت هر کدام از نورها را کنترل کرد و نور را به رنگ دلخواه درآورد.

برای کنترل رنگ RGB LED از طریق برد آردیونو Uno اتصالات سخت‌افزاری همانند شکل ۳ پیاده‌سازی می‌شود. پایه دوم LED که همان زمین است به زمین برد آردیونو متصل می‌شود و پایه‌های اول، سوم و چهارم نیز به ترتیب به پین‌های دیجیتال ۱۱، ۱۰ و ۹ متصل خواهند شد.

اتصال LED سه‌رنگ به Uno
شکل 3: اتصال LED سه‌رنگ به Uno

سپس با استفاده از برنامه زیر و از طریق سریال مانیتور، می‌توان نور LED را کنترل کرد. ابتدا پین‌های دیجیتال ۱۱، ۱۰ و ۹ به عنوان پین‌های کنترل LEDهای قرمز، سبز و آبی تعریف می‌شوند. سپس داخل حلقه setup نوع این پین‌ها را به عنوان خروجی‌های دیجیتال تعریف و ارتباط سریال را با سرعت 9600 بایت بر ثانیه شروع می‌کنیم.

در حلقه اصلی نیز که همواره تکرار می‌شود، ابتدا میزان شدت نورهای قرمز، سبز و آبی (با اعداد صحیح بازه ۰ تا ۲۵۵) از طریق پورت سریال وارد می‌شود و سپس با دستور analogWrite سیگنال PWM با چرخه‌کاری‌های وارد‌شده در پورت سریال در پایه‌های تعریف‌شده، تولید می‌شود و رنگ LED به رنگ دلخواه درمی‌آید.

در صورتی که مطلب بالا برای‌ شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالبی که در ادامه آمده‌اند نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

^^

امید زندی (+)

«امید زندی»، فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی برق، گرایش کنترل است. او دارنده مدال طلای المپیاد علمی دانشجویی مهندسی برق کل کشور در سال 1394 محسوب می‌شود و اکنون در زمینه آموزش‌های ویدیویی حوزه مهندسی برق و الکترونیک با مجموعه فرادرس همکاری می‌کند.

بر اساس رای 3 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *