برنامه نویسی 122 بازدید

برنامه‌نویسی روزمره نیازمند «چابکی» (Agility) است. برخی ترفندها هستند که می‌توان در زمان انجام وظایف روزمره به خدمت گرفت تا بهره‌وری را بالا برد. در این نوشته با ۵ ترفند ویژوال استودیو ۲۰۱۹ برای بهره وری بیشتر آشنا خواهیم شد.

جستجوی تمام متن شیئ

گاهی پیش می‌‌آید که نام یک کلاس را به خاطر می‌آوریم، اما نمی‌خواهیم آن را در Solution Explorer جستجو کنید. یا این که نام یک متغیر را به خاطر می‌آورید، اما می‌خواهید بی‌درنگ به سراغ کلاس آن بروید. در این موارد کافی است کلیدهای ترکیبی Ctrl+T را بزنید و نام آن را بنویسید.

نکات و ترفندهای مهم ویژوال استودیو 2019

رفتن به تعریف / رفتن به پیاده‌سازی / رفتن به مبنا

یک ابزار کاملاً ابتدایی اما احتمالاً بسیار کارآمد که به میزان زیادی موجب ارتقای بهره‌وری شما می‌شود، ابزار Goto است. این ابزار به شما کمک می‌کند که به کلاس یا اینترفیس مناسب در کد بروید. کافی است روی یک کلاس یا اینترفیس راست-کلیک کنید تا به گزینه‌های Go to definition یا Go to implementation دسترسی داشته باشید.

نکات و ترفندهای مهم ویژوال استودیو 2019

با استفاده از گزینه Go to definition می‌توانید بی‌درنگ به تعریف یک متغیر دسترسی داشته باشید که برای کدبیس‌های عمودی مناسب است. همچنین امکان رفتن به تعریف یک کلاس یا اینترفیس نیز مناسب است. به این ترتیب ویژوال استودیو سند کد مورد نظر را به صورت خودکار برای شما باز می‌کند:

نکات و ترفندهای مهم ویژوال استودیو 2019

با استفاده از گزینه Go to implementation می‌توانید از یک ریشه مجرد آغاز کرده و به هر پیاده‌سازی آن که لازم است بروید. در مثال زیر یک IAbstraction مجرد داریم که دو کلاس به نام‌های SomethingConcrete و AnotherConcreteClass از آن مشتق شده است:

نکات و ترفندهای مهم ویژوال استودیو 2019

با استفاده از گزینه Go to Base می‌توانید به صورت عکس عمل کنید، یعنی از یک کلاس مشتق شده آغاز کرده و به کلاس والد آن برسید.

نکات و ترفندهای مهم ویژوال استودیو 2019

همگام‌سازی با سند فعال

فرض کنید یک راه‌حل بسیار پیچیده دارید و در این موارد به طور معمول زبانه‌های زیادی باز می‌کنید. شاید موارد زیادی از گزینه‌های Go to definition یا Go to implementation استفاده کرده‌اید و پس از ناوبری به بخش‌های مختلف کد، دیگر نمی‌دانید که در سلسله‌مراتب پوشه‌ها در کجا قرار دارید. در این موارد می‌توانید از گزینه Sync with Active Document کمک بگیرید. زمانی که روی یک کلاس فوکوس می‌کنید، کافی است روی آیکون آن در Solution Explorer کلیک کنید:

نکات و ترفندهای مهم ویژوال استودیو 2019

به این ترتیب سلسله‌مراتب پوشه‌ها با فوکوس کردن روی سند کد باز شده به‌روزرسانی می‌شود.

نکات و ترفندهای مهم ویژوال استودیو 2019

تاریخچه کلیپ‌بورد

برخی اوقات لازم می‌شود که یک شیء کلیپ‌بورد را بارها و بارها کپی کرده و بچسبانیم. در این موارد می‌توانیم از یک امکان خاص ویژوال استودیو به نام تاریخچه کلیپ‌بورد بهره بگیریم. به این منظور کافی است کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+V را بزنیم.

نکات و ترفندهای مهم ویژوال استودیو 2019

ویرایش هم‌زمان چند خط

این ترفند یک هک واقعی بهره‌وری است. با استفاده از این ترفند می‌توانید چند خط را انتخاب کرده و آن‌ها را به صورت هم‌زمان ویرایش کنید. کافی است کلیدهای ترکیبی Ctrl+Alt+Shift را در زمان انتخاب کد روی چند خط بگیرید و از کلیدهای فلش جهتی استفاده کنید.

نکات و ترفندهای مهم ویژوال استودیو 2019

مشاهده فواصل Space و Tab

برخی افراد در مورد فواصل خالی در کد حساسیت زیادی دارند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید و می‌خواهید بدانید که جنس فواصل خالی کد از Space یا Tab است، می‌توانید از این ترفند استفاده کنید. بدین ترتیب با استفاده از فرمان View whitespaces با کلیدهای میانبر ترکیبی Ctrl+E>S می‌بینید که به جای فواصل اسپیس کاراکتر نقطه و در جای فواصل tab کاراکتر فلش ظاهر می‌شود. همچنین برای فعال‌سازی این قابلیت می‌توانید چنان که در تصویر زیر دیده می‌شود، به منوی Edit> Advanced>View White Space بروید.

نکات و ترفندهای مهم ویژوال استودیو 2019

نتیجه اجرای این فرمان به صورت زیر است:

نکات و ترفندهای مهم ویژوال استودیو 2019

فرمت سند

فرمت‌بندی صحیح سند امری حائز اهمیت فوق‌العاده است و می‌تواند به ارتقای بهره‌وری و افزایش خوانایی و در نتیجه سرعت کار کمک زیادی بکند. بدین ترتیب با یک کلیک کل صفحه کد بی‌درنگ زیباتر می‌شود:

نکات و ترفندهای مهم ویژوال استودیو 2019

برای نمونه به تصویر زیر دقت کنید:

نکات و ترفندهای مهم ویژوال استودیو 2019

جمع کردن بخش‌های کد بر اساس دامنه

فرض کنید کرسر شما روی یک دامنه بزرگی از کد مانند یک شرط بزرگ if است که می‌خواهید آن را جمع کنید تا بتوانید بخش‌های دیگر کد را به روش راحت‌تری ببینید. این کار با استفاده از ماوس و کلیک روی نشانگرهای (-) کنار کد ممکن است، اما اگر بخواهید از ماوس استفاده نکنید، می‌توانید از کلیدهای Ctrl+M>M استفاده کنید تا دامنه کدی که در آن قرار دارید بسته شود. با فشردن مجدد همین کلیدهای ترکیبی می‌توانید ناحیه جمع شده کد را باز کنید.

نکات و ترفندهای مهم ویژوال استودیو 2019

سخن پایانی

به این ترتیب به پایان این مقاله با موضوع نکات و ترفندهای مهم ویژوال استودیو 2019 می‌رسیم. امیدواریم که مطالب مطرح شده در این راهنما مورد توجه شما قرار گرفته باشد و بتوانند به افزایش سرعت کار و بهره‌وری شما در زمان استفاده از این IDE کمک کند.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

میثم لطفی (+)

«میثم لطفی» دانش‌آموخته ریاضیات و شیفته فناوری به خصوص در حوزه رایانه است. وی در حال حاضر علاوه بر پیگیری علاقه‌مندی‌هایش در رشته‌های برنامه‌نویسی، کپی‌رایتینگ و محتوای چندرسانه‌ای، در زمینه نگارش مقالاتی با محوریت نرم‌افزار نیز با مجله فرادرس همکاری دارد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *