۱۰ پروژه اوپن سورس جاوا اسکریپت برتر در گیت هاب — فهرست کاربردی

آخرین به‌روزرسانی: ۱۲ بهمن ۱۳۹۸
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

جاوا اسکریپت یکی از متنوع‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی است که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد. محبوبیت این زبان از این واقعیت ناشی می‌شود که جاوا اسکریپت به همراه HTML و CSS هسته اصلی وب را تشکیل می‌دهد. از این رو جاوا اسکریپت به ما امکان داده است تا اینترنت را آن گونه که امروز می‌شناسیم بسازیم. گیت‌هاب در حال حاضر یک پلتفرم پیش‌فرض برای اشتراک کد و پروژه‌های اوپن سورس است و به صورت طبیعی تعدادی از پروژه‌ها در آن با جاوا اسکریپت نوشته شده‌اند. در این مقاله به ده پروژه اوپن سورس جاوا اسکریپت برتر در گیت هاب می‌پردازیم.

با این که جاوا اسکریپت در آغاز به عنوان یک زبان برای اسکریپت‌نویسی فرانت‌اند اپلیکیشن‌های وب طراحی شده بود، اما در طی زمان به چیزی همه جا حاضر در دنیای توسعه تبدیل شد. از این رو جای شگفتی نیست که امروزه جاوا اسکریپت یکی از پراستفاده‌ترین زبان‌های کاربران گیت‌هاب به عنوان بزرگ‌ترین پلتفرم توسعه نرم‌افزار و اشتراک کد دنیا محسوب می‌شود.

1. React

پروژه اوپن سورس جاوا اسکریپت در گیت هاب

بی‌شک React یکی از پراستفاده‌ترین پروژه‌های اوپن سورس دنیا محسوب می‌شود. این کتابخانه از سوی فیسبوک ایجاد شده و امکان ایجاد رابط‌های کاربری را در وب‌اپلیکیشن‌ها با کمترین تلاش فراهم ساخته است. همچنین با استفاده از React می‌توانیم قابلیت‌های جدید را به روشی کاملاً آسان توسعه دهیم و توسعه‌دهندگان دیگر لازم نیست در مورد تغییر دادن هر گونه کد از پیش نوشته شده نگران باشند. React Native (+) که بر مبنای ری‌اکت ساخته شده است، کارکردهای ری‌اکت را به اپلیکیشن‌های موبایل بسط می‌دهد. بدین ترتیب ری‌اکت به یک پلتفرم با کاربرد گسترده برای توسعه تبدیل شده است.

برای مشاهده ریپازیتوری ری‌اکت در گیت‌هاب به این لینک (+) مراجعه کنید.

2. TensorFlow.js

پروژه اوپن سورس جاوا اسکریپت در گیت هاب

در طی سال‌های اخیر شاهد افزایش علاقه به مبحث یادگیری ماشین هستیم و فعالیت زیادی در خصوص ساخت کتابخانه‌های بهتر جهت ایجاد آسان‌تر مدل‌های یادگیری ماشین انجام یافته است. TensorFlow.js یک نسخه جاوا اسکریپت از کتابخانه مشهور TensorFlow.js است که اصالتاً در پایتون نوشته شده است. اینک با تبدیل شدن این کتابخانه به جاوا اسکریپت، امکان ساخت و انتشار مدل‌های یادگیری ماشین در وب‌اپلیکیشن‌ها نیز فراهم آمده ست و بدین طریق این مدل‌ها روی دستگاه‌های موبایل نیز حضور یافته‌اند.

TensorFlow.js می‌تواند مدل‌های یادگیری ماشین را در خود مرورگر آموزش دهد و بدین ترتیب هزینه‌های محاسباتی سرور برای آموزش مدل کاهش می‌یابد. این قابلیت را می‌توان به اپلیکیشن‌های موبایل نیز بسط داد، گرچه توان محاسباتی موبایل‌ها عموماً برای اپلیکیشن‌های یادگیری ماشین ضعیف است.

برای مشاهده این ریپازیتوری به این لینک (+) مراجعه کنید.

3. Node.js

پروژه اوپن سورس جاوا اسکریپت در گیت هاب

Node.js (+) یک محیط زمان اجرای اوپن سورس جاوا اسکریپت است. Node.js بر مبنای موتور V8 مرورگر کروم ساخته شده است. جاوا اسکریپت بدون وجود یک محیط زمان اجرای مستقل تنها در محیط مرورگرها می‌تواند اجرا شود. اما Node.js به جاوا اسکریپت امکان داده است که به عنوان یک زبان اسکریپت‌نویسی مستقل مانند پایتون مطرح شود. توسعه‌دهندگان می‌توانند جاوا اسکریپت را به جای مرورگرها، روی ماشین‌های خودشان تست کنند. بدین ترتیب ظرفیت‌های جاوا اسکریپت از امکان صرف تعاملی ساختن وب‌سایت‌ها به تقریباً حوزه نامحدودی بسط می‌یابد.

ریپازیتوری Node.js را در این آدرس (+) مشاهده کنید.

4. AngularJS

پروژه اوپن سورس جاوا اسکریپت در گیت هاب

AngularJS یکی از قدیمی‌ترین فریمورک‌های اوپن سورس فرانت‌اندِ جاوا اسکریپت محسوب می‌شود. این فریمورک در ابتدا از سوی «میشکو هِوری» (Miško Hevery) توسعه یافت و اینک به یک فریمورک با کاربردهای گسترده و یکی از 10 پروژه برتر (بیشترین ستاره) در گیت‌هاب تبدیل شده است.

وب‌اپلیکیشن‌های توسعه یافته به وسیله انگولار چند پلتفرمی هستند، یعنی می‌توانند روی انواع مختلفی از دستگاه‌ها اعم از موبایل، دسکتاپ، و تبلت اجرا شوند. AngularJS از نظر سرعت، عملکرد و مقیاس‌پذیری مشابه فریمورک‌های دیگر است. با این حال مشهور است که AngularJS الزامات داده‌ای بزرگی دارد و یک زیرساخت مقیاس‌پذیر محسوب می‌شود که از اپلیکیشن‌های بزرگ-مقیاس مانند اپلیکیشن‌های گوگل پشتیبانی می‌کند.

برای مشاهده ریپازیتوری انگولار به این لینک (+) مراجعه کنید.

5. jQuery

پروژه اوپن سورس جاوا اسکریپت

jQuery یک کتابخانه اوپن سورس است که موجب سهولت در اسکریپت‌نویسی سمت کلاینت می‌شود. شعار جی کوئری به صورت «کد کمتر، کار بیشتر» است. هدف آن نیز دقیقاً همین است. جی کوئری وظایف پرکاربرد جاوا اسکریپت را درون متدهای خود قرار می‌دهد. بدین ترتیب نوشتن کد آسان‌تر می‌شود و بهره‌وری بالاتر می‌رود. تخمین‌های مختلف برآورد می‌کنند که جی کوئری پراستفاده‌ترین کتابخانه در وب‌اپلیکیشن‌ها است.

برای مشاهده ریپازیتوری جی کوئری به این صفحه (+) بروید.

6. npm

پروژه اوپن سورس جاوا اسکریپت

Npm اختصاری برای عبارت «مدیریت پکیج‌های Node» یا (Node Package Manager) است. چنان که از عنوان آن مشخص است، وظیفه‌اش مدیریت پکیج‌های نصب شده Node.js و ساده‌تر ساختن فرایند نصب پکیج‌های دیگر است.

ریپازیتوری npm در این آدرس (+) قرار دارد.

7. Vue.js

پروژه اوپن سورس جاوا اسکریپت

Vue.js پرستاره‌ترین فریمورک اوپن سورس جاوا اسکریپت روی گیت‌هاب محسوب می‌شود. Vue.js یک فریمورک اوپن سورس جاوا اسکریپت برای ساختن رابط‌های کاربری تعاملی است. تمرکز این فریمورک روی یکپارچگی با دیگر کتابخانه‌های جاوا اسکریپت است و برای ساده‌تر ساختن و سازمان‌دهی وب‌اپلیکیشن‌ها طراحی شده است. Vue.js در ابتدا در سال 2014 از سوی «ایوان یو» (Evan You) توسعه یافت. این فریمورک خود را به عنوان یک فریمورک پیشرونده جاوا اسکریپت معرفی می‌کند که یادگیری، استفاده و نگهداری آن آسان است.

برای مشاهده ریپازیتوری Vue.js به این آدرس (+) بروید.

8. Ember.js

پروژه اوپن سورس جاوا اسکریپت

Ember نیز یک فریمورک اوپن سورس جاوا اسکریپت است که به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تا وب‌اپلیکیشن‌های تک‌صفحه‌ای مقیاس‌پذیر مشابه انگولار بسازند. نقطه تمرکز Ember.js روی بهره‌وری، بهبود آسان و سادگی برای توسعه‌دهنده است. Ember.js یکی از محبوب‌ترین فریمورک‌ها از نظر توسعه‌دهنده است و با استفاده از آن تنها در طی یک دقیقه می‌توانید یک اپلیکیشن بسازید. وب‌سایت‌های محبوب زیادی مانند NetFlix از Ember استفاده می‌کنند.

برای مشاهده ریپازیتوری این فریمورک به این صفحه گیت‌هاب (+) مراجعه کنید.

9. MeteorJS

پروژه اوپن سورس جاوا اسکریپت

Meteor یک فریمورک اوپن سورس چند پلتفرمی برای وب، موبایل و دسکتاپ است. Meteor با انواع مختلفی از فریمورک‌های دیگر جاوا اسکریپت ادغام می‌شود. نقطه تمرکز MeteorJS روی بهینه‌سازی اندازه کد، تطبیق‌پذیری چند پلتفرمی و یکپارچه‌سازی با کتابخانه‌های دیگر است. MeteorJS برخلاف دیگر فریمورک‌ها محدود به وب‌اپلیکیشن‌های فرانت‌اند نیست. با استفاده از Meteor می‌توانیم به سرعت پروتوتایپ بسازیم و تغییر داده‌ای را به صورت خودکار آماده‌سازی کنیم. این فریمورک یک اینترفیس بزرگ از بهینه‌سازی‌ها ارائه می‌کند که می‌توان به طور آماده برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار دارد.

ریپازیتوری MeteorJS در این آدرس (+) قرار دارد.

10. Polymer

پروژه اوپن سورس جاوا اسکریپت

Polymer یک کتابخانه اوپن سورس جاوا اسکریپت برای ساخت اپلیکیشن با استفاده از مفهومی به نام «کامپوننت‌های وب» است. این کتابخانه ایده ویجت‌های با قابلیت استفاده مجددی همانند بلوک‌های وب را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد و بدین ترتیب قابلیت همکاری متقابل عناصر منفرد وب را تسهیل می‌کند. این ایده از سوی بسیاری از پروژه‌های پیچیده مانند «یوتیوب» و «گوگل ارث» مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ریپازیتوری این کتابخانه در این آدرس (+) قرار دارد.

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی 10 مورد از مشهورترین و محبوب‌ترین کتابخانه‌های اوپن سورس جاوا اسکریپت در گیت‌هاب پرداختیم. علاوه بر این موارد، پروژه‌های زیاد دیگری نیز وجود دارند که به همین اندازه جذاب هستند. برخی از این پروژه‌ها ویژگی‌های اضافی دارند که تحت توسعه هستند از این رو با پیگیری ریپازیتوری آن‌ها مطمئن شوید که همیشه در مورد آن‌ها مطلع می‌مانید.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

==

بر اساس رای ۱ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
منابع:
javascript-in-plain-english

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *