در این مقاله روش استفاده از ربات تلگرام برای دریافت اعلان های سفارشی در موضوعات خاص را بررسی می‌کنیم. فرض کنید یک اپلیکیشن را روی یک سرور توزیع کرده‌اید. همواره برخی کارها وجود دارند که لازم است در پس‌زمینه اجرا شوند. اما برای این که متوجه شویم این کارها پایان یافته‌اند یا نه، باید به صورت دستی آن‌ها را بررسی کنیم.

این همان نقطه‌ای است که ربات‌های تلگرام به کار می‌آیند. البته روش‌های مختلفی برای ارسال چنین اعلان‌هایی از طریق ابزارهای شخص ثالث وجود دارند. برای مثال می‌توان یک ایمیل، پیامک و یا حتی پیام slack ارسال کرد.

اما استفاده از پیام‌رسان تلگرام به این منظور بسیار کارآمد است، زیرا پلتفرم ربات آن امکانات بسیار زیادی دارد و خود این سرویس نیز به عنوان یک سرویس پایدار و رایگان برای این منظور کاملاً مناسب است.

ایجاد یک ربات تلگرام

برای ایجاد یک ربات تلگرام ابتدا باید به ربات botfather (+) مراجعه کنید و یک پیام به صورت newbot/ به آن ارسال کنید. ارسال این پیام به‌سادگی به صورت زیر ممکن است:

مطمئن باشید که توکن API خود را به جای TELEGRAM_TOKEN$ جایگزین کرده‌اید.

برای به دست آوردن chat_id می‌توانید ربات خود را به یک گروه یا گفتگویی که می‌خواهید اعلان‌ها به آن ارسال شوند اضافه کنید. سپس یک پیام ارسال کرده و آن را اجرا کنید:

در این مرحله یک پاسخ JSON دریافت می‌کنید و درون این پیام می‌توانید chat_id خود را به دست آورید.

استفاده از کلاینت Bash تلگرام

مرحله بعدی این است که این کلاینت Bash تلگرام (+) را فورک کنید تا از طریق دستور زیر یک پیام را ارسال کنید:

همچنین می‌توانید متغیرهای محیطی را طوری تنظیم کنید که دیگر نیازی به وارد کردن مکرر TELEGRAM_TOKEN و TELEGRAM_CHAT نباشد. بدین ترتیب دستور موردنیاز برای ارسال پیام Hello World! به صورت زیر درمی‌آید:

همان طور که می‌بینید، قابلیت بسیار جالبی است. بدین ترتیب به محض این که کار مورد نظر شما به پایان برسد، می‌توانید از دستورهای فوق برای ارسال یک پیام و همچنین خلاصه‌ای از نتیجه اجرای آن کار برای خودتان استفاده کنید.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

==

میثم لطفی (+)

«میثم لطفی» دانش‌آموخته ریاضیات و شیفته فناوری به خصوص در حوزه رایانه است. وی در حال حاضر علاوه بر پیگیری علاقه‌مندی‌هایش در رشته‌های برنامه‌نویسی، کپی‌رایتینگ و محتوای چندرسانه‌ای، در زمینه نگارش مقالاتی با محوریت نرم‌افزار نیز با مجله فرادرس همکاری دارد.

بر اساس رای 1 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *