«ویژوال استودیو کد» امروزه به یکی از ادیتورهای محبوب توسعه‌دهندگان تبدیل شده است. MongoDB اخیراً یک اکستنشن جدید برای VS Code معرفی کرده است که موجب می‌شود کار با مانگو در این محیط بسیار آسان باشد. در این مقاله با روش استفاده از MongoDB در VS Code آشنا خواهیم شد.

استفاده از MongoDB در VS Code

VS Code نهایت تلاش خود را انجام می‌دهد تا بهره‌وری کاربران را افزایش دهد. در عین حال MongoDB یک اکستنشن به نام MongoDB for VS Code (+) ارائه کرده است که به شما امکان می‌دهد که MongoDB Shell و MongoDB Atlas را مستقیماً از ادیتور خود متصل سازید. اکنون دیگر نیازی به رفتن به ترمینال و اتصال به Mongo Shell یا استفاده از ابزارهای گرافیکی مانند MongoDB Compass ،Robomongo و غیره برای اجرای عملیات ابتدایی مانگو وجود ندارد.

با بهره‌گیری از این اکستنشن امکان اجرای کارهای زیر فراهم می‌شود:

  • اتصال به MongoDB shell یا Atlas Cluster مستقیماً از ادیتور
  • ناوبری در میان پایگاه‌های داده، مجموعه‌ها و اسناد.
  • مشاهده و تحلیل اسکیماها.
  • پروتوتایپ عملیات CRUD و دستورهای MongoDB در MongoDB Playground با استفاده از امکانات تکمیل خودکار و هایلایت سینتکس.

نصب اکستنشن

برای نصب این اکستنشن کافی است به دنبال نام آن در بخش جستجوی اکستنشن VS Code بگردید و یا مستقیماً به نشانی اکستنشن (+) در مارکت‌پلیس بروید.

اتصال به MongoDB

این اکستنشن به شما امکان می‌دهد که به چند وهله از MongoDB وصل شوید. شما می‌توانید به وهله‌های لوکال MongoDB ،Atlas Clusters و یا هر وهله خود-میزبان دیگر وصل شوید.

MongoDB در VS Code

برای اتصال می‌توانید نام میزبان و پورت را وارد کنید و یا این که از یک رشته اتصال مانند زیر بهره بگیرید:

پس از اتصال، این اکستنشن یک نمای درختی از پایگاه‌های داده، کلکسیون‌ها و داکیومنت‌ها در اختیار شما قرار می‌دهد. به علاوه می‌توانید اسکیمای هر کلکسیون را نیز بررسی کنید.

MongoDB در VS Code

در زمان نوشتن اگریگیشن‌ها و کوئری‌ها ممکن است بارها لازم باشد که اسکیما را نگاه کنید. این که اسکیما در زمان کوئری زدن به دیتابیس پیش روی شما باشد، کمک بزرگی محسوب می‌شود.

MongoDB Playground در ادیتور

نوشتن کوئری‌های مانگو در ترمینال می‌تواند کاری ملال‌آور باشد. شما در ترمینال امکانات تکمیل خودکار و یا هایلایت سینتکس را برای کوئری‌های خود ندارید. MongoDB Playground به شما امکان می‌دهد که قابلیت‌هایی از این قبیل را مستقیماً در VS Code داشته باشید. این ویژگی‌ها کار نوشتن، درک، اجرا و دیدن نتایج کوئری‌های MongoDB را آسان می‌سازند. همچنین یک ابزار بسیار خوب برای seed یک دیتابیس با داده‌های تست و اشتراک آن با هم‌تیمی‌ها محسوب می‌شود.

برای ایجاد یک playground روی سه نقطه افقی بالای Connections کلیک و گزینه Create MongoDB Playground را انتخاب کنید. به این ترتیب یک playground باز می‌شود که در عمل یک محیط جاوا اسکریپت است و در آن می‌توانید کوئر‌ی‌‌های MongoDB را نوشته و از داخل ادیتور اجرا کنید.

MongoDB در VS Code

زمانی که کوئری‌های نوشته شده درون پلی‌گراند را اجرا کنید، اکستنشن نتایج را در خروجی VS Code نمایش می‌دهد. این playground به صورت یک فایل در ادیتور باز می‌شود و از این رو می‌توانید فایل را برای ارجاع بعدی ذخیره کنید. داشتن یک چنین playground همچنین وجب می‌شود که بتوانید کوئری‌ها را در زمان نوشتن کد اپلیکیشن به صورت پروتوتایپ بیازمایید.

سخن پایانی

MongoDB اخیراً یک اکستنشن برای VS Code عرضه کرده است. با این که این اکستنشن از نظر کارکردها به اندازه MongoDB Compass یا دیگر ابزارها قدرتمند نیست، اما ویژگی‌های کنونی آن موجب می‌شود که کار با مانگو تا حدود زیادی تسهیل شود. این اکستنشن به صورت مداوم در حال توسعه است و از این رو انتظار می‌رود که به زودی شاهد قابلیت‌های جدیدی از این اکستنشن MongoDB باشیم.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

میثم لطفی (+)

«میثم لطفی» دانش‌آموخته ریاضیات و شیفته فناوری به خصوص در حوزه رایانه است. وی در حال حاضر علاوه بر پیگیری علاقه‌مندی‌هایش در رشته‌های برنامه‌نویسی، کپی‌رایتینگ و محتوای چندرسانه‌ای، در زمینه نگارش مقالاتی با محوریت نرم‌افزار نیز با مجله فرادرس همکاری دارد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *