فلاتر فریمورکی است که از سوی گوگل ارائه شده است و امکان نوشتن اپلیکیشن‌های چند پلتفرمی را با استفاده از زبان برنامه‌نویسی «دارت» (Dart‌) ‌فراهم ساخته است. یعنی اپلیکیشن‌هایی که با فلاتر نوشته می‌شوند، می‌توانند هم روی دستگاه‌های اندروید و هم iOS اجرا شوند. اگر اپلیکیشنی که می‌نویسید به هر نوعی با نقشه مرتبط است، در این صورت موقعیت‌یابی کاربر یکی از بخش‌های مهم اپلیکیشن محسوب می‌شود. خوشبختانه این کار در فلاتر با استفاده از پکیج Geolocator (+) به آسانی صورت می‌گیرد. در ادامه این مقاله با روش یافتن مکان کاربر در فلاتر آشنا خواهیم شد.

نخستین گام برای یافتن موقعیت کاربر در فلاتر، نصب پکیج Geolocator از طریق افزودن آن به فایل pubspec.yaml به صورت زیر است:

اگر از ادیتور VS Code استفاده می‌کنید، کافی است فایل را ذخیره کنید تا کار دانلود پکیج آغاز شود. اگر از ادیتور دیگری استفاده می‌کنید، ‌باید دستور زیر را در ترمینال وارد کنید تا این دانلود آغاز شود:

اکنون که پکیج Geolocator نصب شده است، می‌توانیم به بررسی شیوه استفاده از آن بپردازیم. ما یک ویجت اصلی مقدماتی داریم که شامل یک FlatButton است و یک Text داریم که در کد زیر نمایش یافته است:

سپس تابع ‎_displayCurrentLocation  را پیاده‌سازی می‌کنیم:

متأسفانه این تابع فعلاً روی هیچ دستگاه یا شبیه‌سازی کار نمی‌کند، ‌زیرا باید مجوزهای لازم را تنظیم کنیم.

در مورد اندروید باید فایل gradle.properties را که در پوشه android قرار دارد باز کنید و خطوط زیر را به آن اضافه نمایید:

همچنین باید مطمئن شوید که در فایل android/app/build.gradle، گزینه compileSDKVersion روی عدد 28 با بالاتر تنظیم شده است:

در نهایت فایل AndroidManifest.xml را که در مسیر android/app/src/main قرار دارد با مجوزهای زیر به‌روزرسانی کنید:

اینک نوبت به تنظیم بخش iOS رسیده است. فایل info.plist را که در پوشه ios/Runner قرار دارد، باز کرده و مداخل زیر را به آن اضافه کنید:

اکنون اپلیکیشن را اجرا و روی دکمه کلیک می‌کنیم تا آن را امتحان کنیم. زمانی که روی دکمه اپلیکیشن کلیک کنید، ‌یک مجوز برای استفاده از Location درخواست می‌کند. زمانی که این مجوز ارائه شود، موقعیت کنونی شما را یافته و مختصات آن را در کنسول نمایش می‌دهد. برای نمایش مختصات روی اینترفیس کاربری باید ویجت را از حالت بی‌حالت به باحالت به‌روزرسانی کنیم که پیاده‌سازی آن به صورت زیر است:

اکنون زمانی که اپلیکیشن را اجرا کرده و روی دکمه کلیک کنید، مختصات موقعیت مکانی کنونی شما، چنان که در تصویر زیر می‌بینید، روی صفحه نمایش می‌یابد:

یافتن مکان کاربر در فلاتر

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

==

میثم لطفی (+)

«میثم لطفی» دانش‌آموخته ریاضیات و شیفته فناوری به خصوص در حوزه رایانه است. وی در حال حاضر علاوه بر پیگیری علاقه‌مندی‌هایش در رشته‌های برنامه‌نویسی، کپی‌رایتینگ و محتوای چندرسانه‌ای، در زمینه نگارش مقالاتی با محوریت نرم‌افزار نیز با مجله فرادرس همکاری دارد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *