سلب‌ مسئولیت: مجموعه‌ «فرادرس» در تهیه‌ و تنظیم این مطلب نقشی نداشته و مسئولیتی راجع به صحت آن نمی‌پذیرد.

نحوه نصب کولر گازی تهویه مطبوع در صورتی که توجه کافی برایش صرف نشود کار سختی خواهد بود. یک کولر گازی که به درستی نصب نشده است نه تنها دارای بازده اندک و انرژی مصرفی بالاست، بلکه نیازمند تعمیرات و مراقبت‌های بیشتر نیز هست. در ادامه طریقه نصب صحیح کولر گازی طی ۸ مرحله به طور کامل توضیح داده شده است.

1. انتخاب محل درست برای نصب

کولر گازی باید روی دیوار محکمی نصب شود که بتوان هم بخش داخلی و هم بخش بیرونی را روی آن نصب کرد. حتی اگر بخش بیرونی روی همان دیوار نصب نشود، باید از یک دیوار محکم استفاده شود تا هیچ گونه لرزش و ارتعاشی به دیوار القا نشود.

همچنین، باید توجه داشته باشید که قسمت داخلی کولر گازی حتما از بالا و اطراف به اندازه ۱۵ سانتی متر با دیوار فاصله داشته باشد. فاصله ایده آل کولر گازی تا کف زمین نیز حدود ۲ متر است.

2. اتصال صفحه نصب و ایجاد سوراخ خروجی

نصب صفحه کولر گازی

اکنون باید صفحه نصب را در نقطه‌ای که می‌خواهید کولر گازی را نصب کنید روی دیوار نگه دارید. دقت کنید و صفحه را صاف نگه دارید. پس از این که به صورت کامل صفحه نصب را افقی و صاف نگه داشتید با استفاده از یک مداد نقاطی را که قرار است برای نصب صفحه با دریل سوراخ کنید علامت بزنید.

اکنون نقاطی را که با مداد علامت زده‌اید با دریل سوراخ کنید و سپس رول پلاک‌های پلاستیکی را داخل آن‌ها بگذارید. صفحه را محکم در جای خود نگه دارید و پیچ‌های آن را سفت کنید.

در نهایت سوراخی به قطر ۷ الی ۸ سانتی‌متر روی نقطه مناسبی از دیوار حفر کنید تا لوله‌ها و سیم‌ها را از داخل آن به طرف قسمت بیرونی عبور دهید.

3. نصب قسمت داخلی کولر گازی

اکنون پوشش جلوی کولر را جدا کنید و کولر را بالا برده و در مقابل صفحه نصب نگه دارید. از داخل سوراخی که روی دیوار ایجاد کرده‌اید دو لوله مسی، لوله تخلیه و سیم‌ها را عبور دهید.

پیچ خوردگی‌های لوله‌های مسی را صاف کنید تا از خنک کنندگی کولر کاسته نشود. ترجیحاً بهتر است این چهار لوله و سیم را با چسب الکتریکی به همدیگر متصل کنید. اکنون به آرامی قسمت داخلی کولر را روی صفحه نصب، نصب کنید. سپس پوشش جلوی کولر را هم به آن متصل کنید.

4. انتخاب محل مناسب برای نصب قسمت بیرونی

برای این که کولر گازی شما بهترین عملکرد را داشته باشد باید در هر طرف آن حداقل ۳۰ الی ۳۵ سانتی‌متر فضای آزاد وجود داشته باشد. همچنین از نصب آن در نقطه‌ای که در معرض گرد و غبار یا تابش مستقیم نور خورشید است اجتناب کنید.

5. نصب براکت‌ها

براکت کولر گازی

پس از انتخاب محلی مناسب برای نصب، شروع کنید به سوراخ کردن دیوار برای نصب براکت‌ها. از صاف و تراز بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید. با استفاده از پیچ‌های بست دار براکت‌ها را به دیوار مورد نظر متصل کنید.

6. نصب قسمت بیرونی کولر گازی

آموزش نصب کولر گازی

اکنون باید دستگاه بیرونی کولر گازی را بلند کرده و آن را روی براکت‌ها قرار دهید؛ همزمان با این کار باید دقت کنید که کولر به گونه‌ای روی براکت‌ها قرار داده شود که سوراخ‌های براکت و کولر گازی روی هم قرار گیرند. پس از آن با پیچ کولر را محکم به براکت وصل کنید.

7. سیم‌ها را وصل کنید

وصل کردن سیم های کولر گازی

پوشش روی پورت‌های الکتریکی را باز کنید. مطابق با نمودار اتصالات در کولر گازی، سیم های برق را به قسمت بیرونی وصل کنید. برای این که از آسیب رسیدن به دستگاه جلوگیری شود حتماً باید از روی نموداری که تولید کننده ارائه داده است سیم‌ها را وصل کنید.

8. اتصال لوله‌های مسی

وصل کردن لوله‌های مسی کولر گازی

ٰقبل از این که لوله‌های مسی را وصل کنید از یک پمپ مکش برای تمیز کردن محتویات داخل لوله‌ها استفاده کنید. اکنون با استفاده از آچار فرانسه لوله‌های مسی را به دهانه لوله مربوطه وصل کنید. آچار فرانسه‌ها را محکم ببندید. اکنون هر دو شیر گاز را باز کنید.

برای آموزش نصب کولر گازی به دلیل رشد تکنولوژی و راحت طلبی انسان تقاضا بیشتر شده، زیرا استفاده از کولر گازی متداول‌تر شده است.

لذا از این رو مجتمع آموزشی فنی‌سازان با استفاده از اساتید مجرب و تجهیزات مدرن زمینه را برای کارآموزان عزیز فراهم نموده تا در زمینه نصب کولر گازی و سرویس کاری مهارت لازم را کسب نموده تا در بازار کار از لحاظ عملی و تئوری کارآمد باشند.

افرادی که علاقمند هستند در دوره آموزش تعمیرات کولر گازی شرکت کنند، می‌توانند در این صفحه سرفصل‌هایی که در این دوره آموزشی تدریس می‌شود را مطالعه کنند و با کسب اطلاعات کامل اقدام به ثبت نام در این دوره نمایند. فنی سازان سعی دارد، دوره آموزش نصب کولر گازی را به صورت کامل و بی‌نقص برگزار کند تا کار آموز بدون هیچ مشکلی بتواند در بازار کار، با مجوز رسمی فعالیت نماید.

بر اساس رای 1 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

استارتاپ، محصول و خدمات خود را در مجله فرادرس معرفی کنید.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *