شن سحرآمیز یا همان شن آب‌گریز، اسباب‌بازی ساخته شده به روش اندودن شن توسط ترکیبات آب‌گریز است. ماده آب‌گریز موجب می‌شود دانه‌های شن در تماس با آب به یکدیگر بچسبند و به‌ منظور کم‌تر کردن فضای خالی، استوانه‌هایی را تشکیل بدهند. زمانی که شن را از آب خارج می‌کنیم، دانه‌های آن کاملاً خشک بوده و از هم جدا هستند.

از شن سحرآمیز با نام شن آبی نیز یاد می‌شود. این ویژگی‌ها با قرار دادن شن معمولی ساحل (که متشکل از ذرات ریز سیلیکا است) در معرض بخار تری ‌متیل ‌سیلان (که یک ترکیب اورگانو سیلیکون (Organosilicon) است)، به دست می‌آیند. از بدو قرار گرفتن در معرض این بخار، تری ‌متیل ‌سیلان همزمان با تولید آب با ذرات سیلیکا پیوند می‌خورد و دانه‌های خارجی شن توسط ترکیبات آب‌گریز اندود‌ می‌شوند.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

^^

«آذر هادی»، فارغ‌التحصیل رشته مهندسی برق-گرایش الکترونیک از دانشگاه صنعتی ارومیه است. او، در حال حاضر، در حال گذراندن تحصیلات ارشد خود در همان رشته، در دانشگاه بوغازایچی (Boğaziçi) ترکیه، در شهر استانبول است. هادی، علاقه‌مند به فعالیت در زمینه‌های طراحی مدارهای الکترونیک، یادگیری ماشین، زبان‌های خارجی، ترجمه متون، تحقیقات علمی و آکادمیک است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *