در این مقاله با روش ریپیر ویندوز 7 با استفاده از ابزار Startup Repair در این سیستم عامل آشنا می‌شویم. اگر به هر دلیل ابزار Startup Repair نتوانست ویندوز 7 را ریپیر بکند، می‌توانید از System Restore برای ری‌استور کردن ویندوز به یک تاریخ قبلی یعنی زمانی که به درستی کار می‌کرد، بهره بگیرید. در ادامه این راهنما با مراحل انجام این کار آشنا می‌شویم.

ریپیر ویندوز 7 با استفاده از گزینه‌های System Recovery

در ابتدا همه درایوهای اکسترنال، CD-ها و یا DVD-ها را از رایانه جدا کنید. اگر رایانه روشن می‌شود، اما می‌توانید داخل ویندوز بروید، می‌توانید از ابزار داخلی Startup Repair ویندوز برای ریپیر ویندوز 7 استفاده کنید. همان طور که اشاره کردیم کار خود را با جدا کردن همه مدیاهای جداشدنی آغاز می‌کنیم.

آموزش ریپیر ویندوز 7

در ادامه دکمه پاور کیس را فشار داده و نگه دارید. زمانی که سیستم خاموش شد، انگشت خود را از روی دکمه بردارید.

آموزش ریپیر ویندوز 7

در ادامه کلید F8 را بگیرید تا این که ویندوز وارد صفحه Advanced Boot Options شود. اگر روی رایانه شما بیش از یک سیستم عامل باشد، باید در زمانی که از شما خواسته می‌شود، سیستم عامل را انتخاب کنید، گزینه ویندوز 7 را انتخاب نمایید.

ریپیر ویندوز 7

گزینه Repair your computer را انتخاب کرده و دکمه اینتر را بزنید. با استفاده از کلیدهای جهتی می‌توانید این گزینه را انتخاب کنید. اگر این گزینه را نمی‌بینید باید از راهنمایی‌های بخش «استفاده از دیسک نصب یا ریکاوری ویندوز 7» در ادامه این مقاله استفاده کنید.

آموزش ریپیر ویندوز 7

یک زبان را انتخاب کرده و روی Next کلیک کنید. به این ترتیب گزینه‌های ریکاوری سیستم برای شما باز می‌شود.

روی Startup Repair کلیک کنید تا این ابزار شروع به جستجوی خطاهای ویندوز کرده و سعی کند آن‌ها را به طور خودکار رفع کند.

در نهایت روی Finish کلیک کنید تا سیستم تعمیر و ری‌استارت شود. اگر ابزار Startup Repair موفق شود مشکلات را رفع کند، سیستم با موفقیت با ویندوز 7 بوت می‌شود و می‌توانید به طور معمول از آن استفاده کنید.

آموزش ریپیر ویندوز 7

اگر همچنان امکان بوت کردن ویندوز 7 را ندارید و خطایی مشاهده می‌کنید که اعلام می‌کند سیستم نمی‌تواند اقدام به ریپیر ویندوز 7 بکند، باید مراحل زیر را برای ری‌استور کردن سیستم اجرا کنید:

 • رایانه را همانند قبل با گرفتن کلید F8 بوت کنید.
 • گزینه Repair your computer را انتخاب کرده و اینتر را بزنید.
 • یک زبان را انتخاب کرده و روی Next کلیک کنید.
 • گزینه System Restore را انتخاب کنید.
 • دستورالعمل‌های روی صفحه را پیگیری کنید تا یک نقطه ری‌استور انتخاب کرده و سیستم را به حالتی بازگردانید که عملکرد صحیحی داشته است.

آموزش ریپیر ویندوز 7

اگر سی‌دی یا دی‌وی‌دی نصب ویندوز 7 را در اختیار دارید، می‌توانید از آن برای نصب مجدد ویندوز 7 کمک بگیرید. روش انجام این کار در بخش بعدی توضیح داده شده است.

استفاده از دیسک نصب یا ریکاوری ویندوز 7

اگر رایانه شما روشن می‌شود، اما نمی‌توانید وارد ویندوز شوید، امکان استفاده از دیسک نصب ویندوز 7 برای نصب مجدد یا ریکاوری آن وجود دارد. گر قبلاً یک دیسک ریپیر سیستم ایجاد کرده‌اید، می‌توانید به جای دیسک نصب ویندوز 7 آن را داخل دستگاه قرار دهید.

اگر دیسک نصب ویندوز 7 را در اختیار ندارید، اما به یک رایانه دیگر با دی‌وی‌دی رایتر دسترسی دارید، می‌توانید از آن برای ساخت یک دیسک نصب جدید ویندوز 7 استفاده کنید.

آموزش ریپیر ویندوز 7

همه درایوهای اکسترنال را از رایانه جدا کنید. از جمله باید فلش‌ها را نیز از سیستم جدا کنید.

آموزش ریپیر ویندوز 7

دکمه پاور کیس را فشار داده و نگه دارید. زمانی که سیستم خاموش شد، انگشتتان را بردارید.

آموزش ریپیر ویندوز 7

حالا یکبار دیگر کلید پاور را فشار دهید تا کامپیوتر مجدداً راه‌اندازی شود.

آموزش ریپیر ویندوز 7

در این زمان احتمالاً اعلانی مشاهده می‌کنید که باید کلیدی را بزنید تا سیستم از روی CD یا DVD بوت شود؛ یک کلید کیبرد را فشار دهید تا سیستم از روی دیسک بوت شود. در این زمان باید پیام Windows is loading files را مشاهده کنید. اگر اعلان بوت شدن از دی‌وی‌دی را مشاهده نکردید، احتمالاً باید به بایوس سیستم بروید و درایو DVD را به عنوان درایو پیش‌فرض بوت سیستم قرار دهید.

آموزش ریپیر ویندوز 7

زبان مورد نظر را انتخاب کرده و Next را بزنید. به این ترتیب در صورتی که دیسک نصب ویندوز استفاده کرده باشید، صفحه نصب ویندوز ظاهر می‌شود. اما در صورتی که دیسک ریپیر استفاده کرده باشید، صفحه System recovery options را می‌بینید.

آموزش ریپیر ویندوز 7

روی Repair your computer کلیک کنید تا ابزار ریکاوری تلاش کند، ویندوز 7 را بازیابی کند.

آموزش ریپیر ویندوز 7

در ادامه نسخه ویندوز 7 مورد نظر را انتخاب کرده و روی Next کلیک کنید.

سپس روی Startup Repair کلیک کنید تا ابزار ریپیر استارتاپ به اسکن ویندوز پرداخته و خطاها را پیدا کرده و به طور خودکار رفع کند.

در نهایت روی Finish کلیک کنید. اگر این ابزار موفق به رفع مشکلات سیستم شده باشد، اینک می‌توانید با موفقیت سیستم را با ویندوز 7 را بوت کنید.

آموزش ریپیر ویندوز 7

اما اگر همچنان نمی‌توانید وارد ویندوز 7 بشوید، چاره‌ای به جز نصب مجدد ویندوز نمانده است. در این حالت باید مراحل قبلی را تکرار کرده و در صفحه نصب ویندوز روی گزینه Install Widows کلیک کنید. در پایان، لازم است یادآور شویم که اگر از ریپیر کردن ویندوز 7 به نتیجه نرسیدید و تمایل داشتید اقدام به پارتیشن بندی و نصب ویندوز 10 کنید، می‌توانید از راهنمای مجله فرادرس که در همین رابطه تهیه شده است بهره بگیرید.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«میثم لطفی» دانش‌آموخته ریاضیات و شیفته فناوری به خصوص در حوزه رایانه است. وی در حال حاضر علاوه بر پیگیری علاقه‌مندی‌هایش در رشته‌های برنامه‌نویسی، کپی‌رایتینگ و محتوای چندرسانه‌ای، در زمینه نگارش مقالاتی با محوریت نرم‌افزار نیز با مجله فرادرس همکاری دارد.

بر اساس رای 8 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

یک نظر ثبت شده در “ریپیر ویندوز ۷ | تصویری و گام به گام — آموزش تعمیر ویندوز ۷

 • سلام

  ویندوز ۷ بر روی سیستم بنده دچار مشکل شده و بالا نمی آید و پس از گذاشتن سی دی ویندوز برای repair سی دی را نمی شناسد. امکان تعمیر با استفاده از ویندوز موازی وجود ندارد؟ به عبارت دیگر نرم افزاری روی درایو c نصب شود و بتواند ویندوز موجود در درایو d را از طریق ویندوز درایو c تعمیر کند وجود دارد؟
  لطفا در صورت امکان راهنمایی کنید.

  با تشکر

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *