در قسمت قبلی از مجموعه آموزک‌های زبان آلمانی مجله فرادرس به منفی کردن در این زبان پرداختیم. اکنون و در این مطلب نیز، قصد داریم تا از طریق چند ویدیویی آموزشی کوتاه به افعال جدا شدنی و جدا نشدنی در زبان آلمانی بپردازیم.

افعال در آلمانی، مانند هر زبان دیگری نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند. به اول مصدر بسیاری از افعال در این زبان ممکن است، کلمات یا پیشوندهایی افزوده شوند که گاه معانی آن‌ها را تغییر می‌دهند و گاهی نیز سبب تشدید و یا معکوس شدن آن‌ها می‌شوند. سیلابی که به اول مصدر هر فعل اضافه می‌شود، «پیش سیلاب» (Die Vorsilbe) نام دارد، که در زبان فارسی به آن پیشوند نیز می‌گویند.

نکته اینجاست که در زبان آلمانی دسته‌ای از پیشوندها به هر فعلی که اضافه شوند در زمان‌های حال و «ماضی مطلق» (präteritum) از آن فعل جدا شده و بعد از آن قرار می‌گیرند. نوعی دیگر از پیشوندها نیز وجود دارند که در هنگام صرف  فعل به هیچ وجه از آن جدا نمی‌شوند. به افعالی که پیشوندشان در هنگام صرف فعل از آن‌ها جدا می‌شود افعال جدا شدنی می‌گویند و اگر فعلی در هنگام صرف، پیشوندش از آن جدا نشود‌، فعل جدا نشدنی نام می‌گیرد.

آموزک‌هایی که در ادامه این مطلب آورده شده‌اند، به همین موضوع پرداخته‌اند؛ بنابراین اگر می‌خواهید درباره افعال جدا شدنی و جدا نشدنی در زبان آلمانی بیشتر یاد بگیرید، توصیه می‌کنیم این ویدیوهای کوتاه آموزشی را مشاهده کنید.

برای مشاهده قسمت بعدی از آموزک‌های زبان آلمانی روی این لینک کلیک کنید: افعال امری در زبان آلمانی — آموزک [ویدیوی آموزشی]

+ لینک دانلود آموزک

+ لینک دانلود آموزک

+ لینک دانلود آموزک

+ لینک دانلود آموزک

+ لینک دانلود آموزک

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«مهرداد رجبعلی فردی»، دانشجوی دکتری برق، گرایش کنترل است. وی در زمینه کنترل هوشمند و مقاوم به پژوهش می‌پردازد و در حال حاضر، ویدئوهای آموزش آلمانی و انگلیسی مجله فرادرس را تهیه می‌کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *