زنگ تفریح ۲۱۹ بازدید

در شکل استاندارد اثر برنولی، شی به طور کامل در جریانِ مایعِ رو به بالا، غوطه‌ور می‌شود. اما، در آنچه طی این ویدئو اتفاق می‌افتد، به نظر می‌رسد آب جریانی را در اطراف توپ ایجاد می‌کند که موجب دور شدن و سپس پائین افتادن آن می‌شود. بنابر قانون سوم نیوتون، نیروی وارد بر آب از جانب توپ، هم‌اندازه و در خلاف جهت نیروی وارد بر توپ از جانب آب است.

این نیرو، همانطور که در ویدئو مشاهده می‌کنید، توپ را به سمت بالا هل می‌دهد. برای این مجموعه، حالت تعادل مانایی وجود دارد، چرا که اگر توپ به درون جریان آب حرکت کند، موجب منقطع شدن آبی که به آن می‌رسد می‌شود و توسط آب رانده خواهد شد. حال چنانچه توپ به فاصله زیادی رانده شود، بدین معنا است که مقدار زیادی آب از توپ رد می‌شود و این امر، موجب برگشت توپ به جریان می‌شود.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

^^

بر اساس رای ۰ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«آذر هادی»، فارغ‌التحصیل رشته مهندسی برق-گرایش الکترونیک از دانشگاه صنعتی ارومیه است. او، در حال حاضر، در حال گذراندن تحصیلات ارشد خود در همان رشته، در دانشگاه بوغازایچی (Boğaziçi) ترکیه، در شهر استانبول است. هادی، علاقه‌مند به فعالیت در زمینه‌های طراحی مدارهای الکترونیک، یادگیری ماشین، زبان‌های خارجی، ترجمه متون، تحقیقات علمی و آکادمیک است.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.