در ویدئو بالا، سیال غیرنیوتونی، توسط گلوله‌های ویسکوالاستیک پلیمر سیلیکون (گِلِ پلاستیکی) در قالب یک آدم‌برفی نشان داده شده است. اگر نیرو در بازه زمانی کوتاهی اعمال شود، ماده خواص کشسان از خود نشان داده و مانند یک سوپربال بالا و پائین می‌پرد؛ اما چنانچه نیرو به آهستگی وارد شود، ماده همچون مایعی گران‌رو (Viscous)، جاری می‌شود. همانطور که در ویدئو هم مشاهده می‌کنید، این ماده تحت اثر نیروی جاذبه، در چند ساعت در کف ظرف کاملاً پخش می‌شود.

بنابراین، این آدم‌برفی ذوب نمی‌شود، بلکه در واقع ماهیت آن مایع است و به آرامی جریان پیدا می‌کند. گِل پلاستیکی که معمولا به عنوان اسباب بازی به فروش می‌رسد، در جنگ جهانی دوم و در تلاش برای یافتن جایگزینی برای لاستیک، با درهم ‌آمیختن اسید‌بوریک و روغن سیلیکون کشف شد.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«آذر هادی»، فارغ‌التحصیل رشته مهندسی برق-گرایش الکترونیک از دانشگاه صنعتی ارومیه است. او، در حال حاضر، در حال گذراندن تحصیلات ارشد خود در همان رشته، در دانشگاه بوغازایچی (Boğaziçi) ترکیه، در شهر استانبول است. هادی، علاقه‌مند به فعالیت در زمینه‌های طراحی مدارهای الکترونیک، یادگیری ماشین، زبان‌های خارجی، ترجمه متون، تحقیقات علمی و آکادمیک است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *