چندین ماه است که پایتون 3.9 با کلی قابلیت‌های ساختاری جدید و بهینه‌سازی‌های مختلف معرفی شده است. در این مقاله قصد داریم 4 قابلیت جدید پایتون 3.9 را بررسی کنیم که بسیار مفید هستند. همچنین شیوه ارتقا به پایتون 3.9 را نیز بررسی خواهیم کرد.

ادغام دیکشنر‌ی‌ها

از پایتون 3.9 امکان استفاده از عملگر | برای ادغام دو یا چند دیکشنری در هم وجود دارد. در صورت وجود کلیدهای تکراری، آن دیکشنری که در سمت راست قرار دارد تقدم خواهد داشت. این تغییر جزئی بخشی از PEP-584 محسوب می‌شود.

 قابلیت جدید پایتون

به‌روزرسانی دیکشنری‌ها

اگر یک گام فراتر برویم، امکان استفاده از عملگر =| برای به‌روزرسانی درجای یک دیکشنری نیز وجود دارد. در واقع a |= b معادل a = a | b است، اما =| یک دیکشنری جدید بازگشت نمی‌دهد، بلکه a موجود آپدیت خواهد شد. این قابلیت جدید نیز بخشی از PEP-58 است.

حذف یک پیشوند از رشته‌ها

متد رشته‌ای ()removeprefix اکنون می‌تواند برای حذف پیشوند از رشته‌ها استفاده شوند. این قابلیت جدید بخشی از PEP-616 است.

حذف پسوند از رشته‌ها

دومین قابلیت جدید از PEP-616 یک متد رشته‌ای دیگر به نام ()removesuffix است. این متد نیز مانند متد قبلی می‌تواند برای حذف پسوند از رشته‌ها استفاده شود.

شیوه نصب پایتون 3.9

برای نصب پایتون 3.9 بهتر است از دانلودهای رسمی ارائه شده در مستندات (+) استفاده کنید. حتی یک آپدیت کوچک به صورت 3.9.0 وجود دارد. با مراجعه به این نشانی (+) می‌توانید مطمئن شوید که از جدیدترین نسخه استفاده می‌کنید.

اگر کاربر ویندوز یا OSX هستید، کافی است فایل مربوطه را از لینک نخست پاراگراف فوق دانلود کنید. اگر کاربر لینوکس هستید، آن را می‌توانید از طریق APT نصب کنید:

شما باید در همه پلتفرم‌ها بتوانید نصب موفق پایتون 3.9 را با استفاده از وارد کردن دستور python –version در ترمینال یا خط فرمان تأیید کنید.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی برخی قابلیت‌های اضافه شده در نسخه پایتون 3.9 پرداختیم. عملگرهای | و =| برای ادغام و به‌روزرسانی دیکشنری‌ها را توضیح دادیم. همچنین دو متد رشته‌ای جدید به نام‌های ()removeprefix و ()removesuffix را معرفی کردیم که می‌توانند روی رشته‌ها اعمال شوند تا به ترتیب پیشوند و پسوند رشته‌ها حذف شود. در نهایت روش نصب و یا به‌روزرسانی پایتون به نسخه 3.9 را به طور مختصر توضیح دادیم.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«میثم لطفی» دانش‌آموخته ریاضیات و شیفته فناوری به خصوص در حوزه رایانه است. وی در حال حاضر علاوه بر پیگیری علاقه‌مندی‌هایش در رشته‌های برنامه‌نویسی، کپی‌رایتینگ و محتوای چندرسانه‌ای، در زمینه نگارش مقالاتی با محوریت نرم‌افزار نیز با مجله فرادرس همکاری دارد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *