«سیال سخت شونده» که با عنوان «سیال چگال شونده برشی» نیز شناخته می‌شود، سیال یا محلولی است که ویسکوزیته آن با فشاری که به آن وارد می‌شود رابطه مستقیم دارد. در چنین سیالاتی، افزایش فشار موجب افزایش ویسکوزیته می‌شود. این نوع سیالات، نمونه‌ای از سیالات غیر نیوتنی محسوب می‌شوند؛ زیرا برعکس سیالات نیوتنی، تنش برشی آن‌ها برخلاف سرعت برشی، خطی نیست. این یعنی برخی از سیالات چگال شونده، تنها با اعمال فشار قابلیت تبدیل شدن از مایع به جامد را دارا هستند.

ماده‌ای با عنوان «سیال رقیق شونده برشی» یا «سیال شبه‌پلاستیک» نیز وجود دارد که ویژگی آن‌ برعکس سیالات سخت شونده است؛ در واقع، ویسکوزیته این مواد با افزایش فشار وارد بر آن‌ها کاهش پیدا می‌کند. شماری از سیالات غیر نیوتنی در طبیعت یافت می‌شوند و از میان آن‌ها، تعداد سیالات شبه‌پلاستیک بیش‌تر از سیالات سخت شونده است. یک مثال شناخته ‌شده از سیالات غیر نیوتونی، «ماسه متحرک» است. این ماده در ابتدا جامد به نظر می‌رسد، امّا به محض اینکه قربانی پا بر روی آن گذاشته و در نتیجه فشار وارد بر آن را افزایش می‌دهد، ویسکوزیته آن کاهش پیدا می‌کند (ماسه متحرک نوعی شبه‌پلاستیک است). هرچه قربانی بیشتر برای رهایی تلاش می‌کند، فشار بیشتری بر این ماده وارد می‌شود و در نتیجه با کاهش هرچه بیشتر ویسکوزیته، فرد سریع‌تر در ماسه متحرک فرو می‌رود. نمونه دیگری از شبه‌پلاستیک، «سس قرمز» (کچاپ) است که بدون فشرده یا تکان‌ داده شدن، جریان پیدا نمی‌کند.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

^^

«آذر هادی»، فارغ‌التحصیل رشته مهندسی برق-گرایش الکترونیک از دانشگاه صنعتی ارومیه است. او، در حال حاضر، در حال گذراندن تحصیلات ارشد خود در همان رشته، در دانشگاه بوغازایچی (Boğaziçi) ترکیه، در شهر استانبول است. هادی، علاقه‌مند به فعالیت در زمینه‌های طراحی مدارهای الکترونیک، یادگیری ماشین، زبان‌های خارجی، ترجمه متون، تحقیقات علمی و آکادمیک است.

بر اساس رای 2 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

یک نظر ثبت شده در “سیالات غیر نیوتنی — زنگ تفریح [ویدیوی کوتاه علمی]

  • رشته من ربطی به مکانیک سیالات نداره اما چقدر دنبال تعریف درستی از این دو واژه گشتم، strain hardening و strain thinning
    کاش معادل انگلیسی رو هم در کنار واژگان فارسی معرفی کنین تا در موتورهای جستجو راحت تر پیدا بشین
    سپس

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *