‌اوله رومر (Ole Christensen Roemer)، ستاره‌شناس دانمارکی و اولین فردی است که سرعت نور را اندازه گرفت. رومر در سال ۱۰۵۵ شمسی، مشاهده کرد که مدت زمان میان ناپدید شدن یکی از قمرهای مشتری در پشت این سیاره تا پدیدار شدن مجدد آن، متغیر است. این در حالی بود که این قمر با سرعت ثابتی به دور مشتری می‌چرخید. او چنین می‌اندیشید که زمین و مشتری به دور خورشید می‌چرخند و فاصله آن‌ها از یکدیگر متغیر است.

همین امر موجب شد تا چنین نتیجه‌گیری کند که با افزایش فاصله زمین و مشتری، نور قمر مشتری در مدت زمان طولانی‌تری به زمین می‌رسد. نهایتاً، نتیجه‌گیری رومر از تمام این مشاهدات این بود که سرعت نور محدود است. او سرعت نور را حدوداً ۱۴۰ کیلومتر در ثانیه اندازه‌گیری کرده بود، امّا بشر امروزه می‌داند که اندازه واقعی سرعت نور، با تقریب خوبی، معادل ۲۹۹٬۷۹۲٬۴۵۸ متر بر ثانیه است.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«آذر هادی»، فارغ‌التحصیل رشته مهندسی برق-گرایش الکترونیک از دانشگاه صنعتی ارومیه است. او، در حال حاضر، در حال گذراندن تحصیلات ارشد خود در همان رشته، در دانشگاه بوغازایچی (Boğaziçi) ترکیه، در شهر استانبول است. هادی، علاقه‌مند به فعالیت در زمینه‌های طراحی مدارهای الکترونیک، یادگیری ماشین، زبان‌های خارجی، ترجمه متون، تحقیقات علمی و آکادمیک است.

بر اساس رای 1 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *