داستان موفقیت: انتشار مقاله علمی با استفاده از آموزش های فرادرس

۴ اسفند ۱۳۹۴ در دسته‌بندی اخبار و تازه ها نوشته محمد حسینی کیا

داستان موفقیت: انتشار مقاله علمی با استفاده از آموزش های فرادرس

در این پست می خواهیم به یکی از داستان های موفقیت از زبان ایمان فاتحی، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی محیط زیست از دانشگاه تهران و یکی از دانشجویان فرادرس بپردازیم. بدون مقدمه، داستان موضوع را از زبان خود دانشجوی گرامی می شنویم.

“بی شک ‍‍‍پس از ورود به دوره کارشناسی ارشد، یکی از اصلی ترین و تأثیر گذارترین تصمیمات به خصوص برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری همان رشته را نیز دارند، انتخاب موضوع کاری و عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد است. برای اینجانب نیز اگرچه با توجه به زمینه مشخص علایق علمی از دوره کارشناسی، موضوعاتی ‍پراکنده چون کاربری سرزمین و مدلسازی به کمک روش شبکه های عصبی مصنوعی را در نظر داشتم اما به ثمر رساندن و بهره گیری از روشی تازه که تا آن موقع تنها نامی از آن شنیده بودم در نظرم مسیری دشوار را ترسیم می نمود.

درست به خاطر دارم آن روزها (سال ۱۳۹۱) درحالی که در صفحات وب، به دنبال تعاریف ابتدایی مرتبط با این متد جستجو می کردم، با «متلب سایت» که اکنون ‍پس از حدود ۳ سال به سایتی جامع تر در زمینه آموزش ابزارها و متدهای علمی تبدیل شده آشنا شدم.

در آن موقع متلب سایت ارائه دهنده بسته های آموزشی مرتبط با نرم افزار متلب و روش های هوش مصنوعی بود. مشاهده بسته های آموزشی مربوط به شبکه های عصبی مصنوعی آن هم به زبان فارسی قطعاً در آن دوره یکی از بهترین دستاویزها برای همچو منی کاملاً بیگانه با این متد بود.

خلاصه به واسطه تهیه و بهره گیری از محتوای آموزشی بسته زرین فیلم های آموزشی شبکه های عصبی مصنوعی در متلب، سختی های انجام پایان نامه به تهیه و آماده سازی داده های ورودی به شبکه عصبی مربوط بود تا اجرای متد و تهیه خروجی های مورد نظر.

با کمی تمرین، به مرور زمان و با به کارگیری روش های ارتقای کارایی شبکه های عصبی علاوه بر به انجام رسانیدن پایان نامه کارشناسی ارشد خود، مقاله ای را نیز برای ژورنال بین المللی مدیریت منابع آب آماده و ارسال نمودم که اکنون در این ژورنال به چاپ رسیده است.

با سپاس از فرادرس که همواره بهترین مرجع از دیدگاه من برای یادگیری متدهای علمی به زبان مادریمان یعنی فارسی بوده است.”

اطلاعات مرتبط با این مقاله به همراه لینک دانلود پی دی اف در ادامه آمده است.

 

عنوان تالیف
عنوان نویسندگان سال انتشار محل انتشار لینک اطلاعات تکمیلی لینک دانلود مستقیم
 Modeling the Relationship between Catchment Attributes and In-stream Water Quality  Iman Fatehi, Bahman Jabbarian Amiri, Afshin Alizadeh & Jan Adamowski  ۲۰۱۵ -Water Resource Management – JCR Journal  لینک لینک

 

نظرات

ناصر ۲۳ اسفند ۱۳۹۴

سلام. بنده نیز از آموزش های فرادرس هم در تدوین پایان نامه و هم مقالات استفاده زیادی کردم و قطعا اگه این آموزش ها موجود نبود این کارها یا به نتیجه نمی رسید و یا از کیفیت خوبی برخوردار نبود. از همه مدیران و اساتید این مجموعه دانش بنیان کمال تشکر رو دارم و برای همشون آرزوی سعادت میکنم و یک تشکر عمیق از دکتر کلامی بابت آینده نگری و زحمتی که واسه ایجاد این مجموعه کشیدن دارم.