بسیاری از افراد، با آغاز سال نو به دنبال تغییر زندگی فردی و حرفه‌ای خود هستند. از سوی دیگر، افراد حرفه‌ای اغلب علاقمند به یادگیری مهارت‌های جدید هستند. یادگیری دانش و مهارت‌های جدید، علاوه بر مزایای گوناگون، نقش قابل توجهی نیز در شاد بودن افراد دارد. یکی از بهترین زمان‌ها برای یادگیری مهارت‌های جدید، اولین ماه سال است. زیرا، افراد معمولا از آغاز سال نو شروع به ساخت عادت‌های جدید برای خود می‌کنند. انسان‌ها معمولا مهارت‌آموزی را نه صرفا با هدف دنبال کردن علاقمندی‌های شخصی که با هدف ارتقا سطح شغلی و درآمدی خود انجام می‌دهند. در این میان، یک چالش اساسی در راستای یادگیری مهارت‌های جدید وجود دارد و آن، انتخاب مهارت های مورد نیاز شرکت ها است. مطابق با آمارهای ارائه شده توسط «لینکدین» (LinkedIn)، دستکم ۵۰۰۰۰ مهارت در دنیا وجود دارد. حقیقتا شگفت‌آور است، ۵۰۰۰۰ مهارت! وجود این تعداد مهارت، انتخاب گزینه صحیح را شاید کمی دشوار کند.

فهرست مطالب این نوشته پنهان کردن

فیلم آموزش مهارت های مورد نیاز شرکت ها در سال ۱۳۹۸ — به همراه منابع (+ دانلود فیلم آموزش گام به گام)

دانلود ویدیو

مهارت های مورد نیاز شرکت ها

برای مشخص کردن اینکه یادگیری چه مهارت‌هایی در سال جدید مفیدتر خواهد بود، بررسی روی داده‌های لینکدین انجام شده است. مواردی که در ادامه بیان می‌شوند، مهارت‌هایی هستند که مدیران سازمان‌ها به آن‌ها به چشم مهارت‌های ارزشمند نگاه می‌کنند. چنین مهارت‌هایی نقش موثری در خدمات‌رسانی به مشتریان و خدمات‌گیرندگان شرکت‌ها دارند. به افرادی که تمایل به آموختن مهارت‌های جدید دارند، متقاضیان کاری که قصد مهارت‌آموزی و آماده شدن برای بازار کار دارند و سایر افرادی که به هر دلیل علاقمند به دانستن مهارت‌های مورد نیاز سازمان‌ها هستند، مطالعه این مطلب توصیه می‌شود. در نوشتار پیش رو، مهارت‌هایی که طی چند سال اخیر رشد قابل توجهی داشته و دارند و به نظر می‌رسد طی سال‌های آتی نیز پایدار و حتی در حال رشد بمانند اشاره شده است.

مهارت‌های نرم

تقویت «مهارت‌های نرم» (Soft Skills) از جمله بهترین سرمایه‌گذاری‌هایی است که افراد می‌توانند در راستای بهبود جایگاه شغلی خود انجام دهند. علاوه بر این، رشد «هوش مصنوعی» (Artificial Intelligence) یادگیری مهارت‌های نرم را بسیار حائز اهمیت می‌کند. زیرا ربات‌ها (دستکم تا مدت قابل توجهی) امکان خودکارسازی چنین مهارت‌هایی را ندارند. به همین دلیل است که امروزه، ۵۷٪ از رهبران سازمان‌ها بر این باور هستند که مهارت‌های نرم مهم‌تر از مهارت‌های سخت است. اکنون، این پرسش مطرح می‌شود که شرکت‌ها به دنبال چه مهارت‌های نرمی در سال ۲۰۱۹ هستند؟ پاسخ این سوال در ادامه بیان شده است.

۱. خلاقیت

خلاقیت

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: با وجود آنکه ربات‌ها در بهینه‌سازی کردن ایده‌های قدیمی فوق‌العاده عمل می‌کنند، سازمان‌ها بیش از هر چیز به کارکنان خلاقی نیاز دارند که می‌توانند به راهکارهایی برای فردا بیاندیشند.

دوره‌(های) آموزشی پیشنهادی: 

۲. متقاعدسازی

متقاعدسازی

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: داشتن یک محصول، سرویس، پلتفرم و یا مفهوم عالی، یک روی سکه است. اما روی دیگر سکه که بسیار حائز اهمیت محسوب می‌شود، داشتن توانایی متقاعد کردن افراد برای خرید آن محصول یا سرویس است.

دوره‌(های) آموزشی پیشنهادی: 

۳. همکاری

 

همکاری

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: هر چه پروژه‌ها در عصر هوش مصنوعی رشد بیشتری دارند و به پروژه‌هایی سراسری‌تر تبدیل می‌شوند، بر اهمیت داشتن توانایی همکاری و کار گروهی روز به روز افزوده می‌شود.

۴. وفق‌پذیری

تطبیق‌پذیری

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: یک ذهن وفق‌پذیر، ابزاری حیاتی در دنیای کنونی محسوب می‌شود؛ زیرا، راهکارهای دیروز، امروز موثر واقع نمی‌شوند.

۵. مدیریت زمان

مدیریت زمان

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: مهارتی که هیچ‌گاه تاریخ انقضای آن فرا نمی‌رسد، مهارت مدیریت زمان است. مهارت مدیریت زمان در هر لحظه از فعالیت حرفه‌ای فرد می‌تواند برای او راهگشا باشد.

دوره‌های پیشنهادی: 

 مهارت‌های سخت

مهارت‌های موجود در این لیست، از جهانی که به طور فزاینده در حال دیجیتالی شدن است، تاثیر پذیرفته‌اند. این یعنی نیاز به مهارت‌های حوزه «رایانش ابری» (Cloud Computing) و هوش مصنوعی و البته تلاش برای بهبود تجربیات دیجیتال (شامل طراحی تجربه کاربری، توسعه وب و دیگر موارد) همواره در حال افزایش است. دیجیتالی شدن جهان منجر به ایجاد کاربردهای جدید برای مهارت‌هایی شده که از پیش وجود داشته‌اند. برای مثال، تقاضای رو به رشدی برای تولیدات صوتی وجود دارد. این مهارتی است که پیش‌تر برای تولید محصولات رادیویی مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ ولی در حال حاضر از این مهارت برای تولید پادکست و تبلیغات دیجیتال استفاده می‌شود. در ادامه، لیستی از مهارت‌های سختی که مطابق با داده‌های لینکدین در سال جدید مورد نیاز سازمان‌ها هستند، ارائه شده است.

۱. رایانش ابری

رایانش ابری

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: از آنجا که سازمان‌های گوناگون در سرتاسر جهان به استفاده از ابر روی آورده‌اند، سازمان‌ها به دنبال مهندسانی هستند که می‌توانند برای تامین این تقاضا با آن‌ها همکاری داشته باشند.

دوره‌های پیشنهادی:

۲. هوش مصنوعی

هوش مصنوعی

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: بشر در حال حاضر در عصر هوش مصنوعی زندگی می‌کند. همین جمله برای بیان اهمیت یادگیری این مبحث کافی به نظر می‌رسد.

دوره‌های پیشنهادی:

۳. استدلال تحلیلی

استدلال تحلیلی

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: نظر به اینکه سازمان‌ها هر روز داده‌های بیشتری را نسبت به قبل گردآوری می‌کنند، تشنه حضور افرادی هستند که بتوانند بر اساس این داده‌ها تصمیم‌گیری‌های هوشمندانه انجام دهند.

دوره‌های پیشنهادی:

۴. مدیریت انسان‌ها

مدیریت انسان ها

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: جهان از مدل کاری مدیران «دستور و کنترل»، به مدیرانی که می‌توانند مربی‌گری و توانمندسازی کنند تغییر کرده است؛ این موارد مهارت‌های سخت و پیچیده‌ای هستند که تعداد کمی از افراد حرفه‌ای از آن‌ها بهره می‌برند.

دوره‌های پیشنهادی:

5. تجربه کاربری

تجربه کاربری

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: طراحی تجربه کاربری، کلید برقراری ارتباطی میان جهان دیجیتال با انسان‌ها است.

دوره‌های پیشنهادی:

۶. توسعه نرم‌افزارهای موبایل

توسعه‌دهنده اپلیکیشن‌های موبایل

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: نیاز به این مهارت طی سال‌های اخیر و با توجه به آنکه سازمان‌ها در پی ساخت پلتفرم‌ها و برنامه‌های کاربردی اختصاصی موبایل هستند همواره در حال افزایش است.

دوره‌های پیشنهادی:

۷. تولید ویدئو

تولید ویدئو

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: نظر به اینکه ۷۰ درصد از ترافیک مصرفی کاربران اینترنت به ویدئو اختصاص دارد، تقاضا برای تولیدات ویدئویی، میخکوب کننده است.

دوره‌های پیشنهادی:

۸. رهبری فروش

رهبری فروش

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: فروش یکی از مهارت‌هایی است که تقاضا برای آن همواره وجود دارد و پیدا کردن رهبران فروش بزرگ، روز به روز سخت‌تر می‌شود.

دوره‌های پیشنهادی:

۹. ترجمه

مهارت‌های ترجمه

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: جهان هر روز بیش از پیش در سطح جهانی متصل می‌شود. با داشتن مهارت‌های ترجمه، می‌توان بر یکی از آخرین موانع جهانی شدن و تعاملات و تجارت بین‌الملل، یعنی «زبان» غلبه کرد.

دوره‌های پیشنهادی:

۱۰. تولیدات صوتی

تولید پادکست

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: طی سال‌های اخیر تقاضا برای پادکست و دیگر فرمت‌های دیجیتال مانند محتوای ویدئویی بسیار زیاد شده و همواره در حال افزایش است.

دوره‌های پیشنهادی:

۱۱. پردازش زبان طبیعی

پردازش زبان طبیعی

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: فناوری نهفته در پس «الکسا» (Alexa) و «Google Home» (گوگل هوم)، «پردازش صوت» (بازشناسی گفتار) (Sound Recognition) و «پردازش زبان طبیعی» (Natural Language Processing) است. از این فناوری‌ها، در سال‌های اخیر در هر چیزی، از خودروها گرفته تا چراغ‌های هوشمند استفاده می‌شود.

دوره‌های پیشنهادی: 

12. محاسبات علمی

محاسبات علمی

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: محاسبات علمی برای حل مسائلی با حجم انبوه داده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این امر نیاز به افراد متخصص در این حوزه را برای سازمان‌هایی که همه روزه حجم انبوهی از داده‌ها را تولید و گردآوری می‌کنند به طور روزافزون افزایش می‌دهد.

دوره‌های پیشنهادی: 

۱۳. توسعه بازی‌های کامپیوتری

توسعه بازی‌های کامپیوتری

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: از دیگر نشانه‌های برقراری تعامل قابل توجه بین دنیای دیجیتال و انسان‌ها، افزایش تقاضا برای توسعه‌دهندگان بازی‌های کامپیوتری و به ویژه توسعه‌دهندگان بازی‌های آنلاین است.

دوره‌های پیشنهادی: 

۱۴. بازاریابی رسانه‌های اجتماعی

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: رسانه‌های اجتماعی راهکاری محبوب و متداول برای تعامل با دیگر افراد به صورت دیجیتال هستند. امروزه، کسب و کارها گرایش قابل توجهی به استفاده از بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، برای اهداف گوناگون خود از جمله توسعه فروش دارند.

دوره‌های پیشنهادی: 

۱۵. ساخت انیمیشن

ساخت انیمیشن

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: نظر به ترافیک مصرفی مربوط به ویدئو توسط کاربران اینترنت و شیوع فزاینده GIF‌ها، تعجب برانگیز نیست که ساخت انیمیشن نیز در این لیست وجود دارد.

دوره‌های پیشنهادی: 

۱۶. تحلیل کسب‌و‌کار

تحلیل کسب و کار

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: با توسعه مفاهیم و کاربردهای «تحلیل داده» (Data Analytic) و «داده‌کاوی» (Data Mining)، تصمیم‌گیری داده‌محور در سازمان‌ها در حال گسترش است. از همین رو، سازمان‌ها و شرکت‌ها بیش از پیش بر تحلیلگران داده، جهت دریافت کمک برای انجام سرمایه‌گذاری‌های استراتژیک تکیه می‌کنند.

دوره‌های پیشنهادی: 

۱۷. روزنامه‌نگاری و نویسندگی

تولید محتوا

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: با توجه به اینکه روزنامه‌نگاری یک مهارت در حال از بین رفتن است، خبرنگاری دیگر صرفا برای نشریات خبری نیست و تیم‌های بازاریابی و محتوا گزینه‌های مناسبی برای افرادی محسوب می‌شوند که قلم و دانش خوبی دارند.

دوره‌های پیشنهادی: 

۱۸. دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: با هر چه بیشتر دیجیتالی شدن جهان، تعجبی ندارد که بازاریابی دیجیتال یکی از پرتقاضاترین مهارت‌های موجود در این لیست باشد.

دوره‌های پیشنهادی: 

۱۹. طراحی صنعتی

طراحی صنعتی

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: تقاضا برای افرادی که بر چگونگی طراحی چیزهای کاربردی و مفید تسلط دارند، هرگز از بین نخواهد رفت.

۲۰. استراتژی‌های رقابتی

استراتژی‌های رقابتی

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: کلیه شرکت‌ها، همواره با رقابت‌های رو به رشدی مواجه هستند و بنابراین، سازمان‌ها تمایل زیادی به استخدام افرادی دارند که می‌توانند به آن‌ها برای حضور موفق در این رقابت‌ها کمک کنند.

دوره‌های پیشنهادی: 

۲۱. سیستم‌های خدمات مشتریان

خدمات ارتباط با مشتریان

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: در جهانی که یک تجربه بد می‌تواند منجر به توییتی شود که کل دنیا آن را می‌بینند، اهمیت خدمات مشتریان مستمر همواره در حال افزایش است. بنابراین، نیاز به افرادی که در ارتباط با مشتریان کارشناس باشند و به کار با سیستم‌های ارتباط با مشتریان تسلط داشته باشد پررنگ است.

دوره‌های پیشنهادی: 

۲۲. تست نرم‌افزار

تست و خطایابی نرم‌افزار

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: همه روزه نرم‌افزارهای جدیدی به بازار می‌آیند که تعداد کاربران بسیاری از آن‌ها رقم قابل توجهی است. از این رو، نیاز به تیمی بزرگ‌تر متشکل از افرادی که از صحت عملکرد نرم‌افزار اطمینان حاصل کنند به چشم می‌خورد.

دوره‌های پیشنهادی: 

۲۳. علم داده

دانشمند داده

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: «علم داده» (Data Science)، طی چند سال اخیر پرتقاضا شده و همچنان نیاز شدیدی به کارشناسانی وجود دارد که بتوانند از داده‌ها، دانش استخراج کنند. دانش استخراج شده در تصمیم‌سازی‌های گوناگون کسب‌و‌کار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۲۴. گرافیک کامپیوتری

گرافیک کامپیوتری

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: گرافیک کامپیوتری یک بخش قابل ملاحظه از دنیای دیجیتال است که از گرافیک دوبُعدی به سه‌بُعدی در حال تغییر جهت است و سازمان‌ها همواره به دنبال افرادی هستند که می‌توانند به این انتقال کمک کنند و آن را سرعت و قدرت ببخشند.

دوره‌های پیشنهادی: 

۲۵. تعاملات سازمانی

چرایی اهمیت فراگیری این مهارت: با وجود شبکه‌های اجتماعی، اشتباهات درون سازمانی می‌تواند به بدنامی جهانی منجر شود و بنابراین، حضور افرادی که توانایی مدیریت شرایط سخت را دارند امری الزامی محسوب می‌شود.

دوره‌های پیشنهادی: 

این مطلب با حمایت مجموعه «دانشکار» نوشته شده است.

مجموعه دانشکار به صورت تخصصی برای کارجویان بدون سابقه کار و یا با سابقه کاری کم برنامه ریزی کرده است. و با مدل‌های کارآموزی، کارآموزی منجر به استخدام، کارآموزی مهارت‌افزا پل ارتباطی موثری بین دانشگاه و صنعت شده است؛ همچنین کارجویانی که به دنبال محیطی پویا و پرنشاط برای استخدام هستند، می توانند از این سایت استفاده کنند. برای آشنایی بیشتر و استفاده از خدمات دانشکار به این آدرس مراجعه کنید.

^^

الهام حصارکی (+)

«الهام حصارکی»، فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات، گرایش سیستم‌های اطلاعات مدیریت است. او در زمینه هوش مصنوعی و داده‌کاوی، به ویژه تحلیل شبکه‌های اجتماعی، فعالیت می‌کند.

بر اساس رای 3 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

4 نظر در “مهارت های مورد نیاز شرکت ها در سال ۱۳۹۸ — به همراه منابع (+ دانلود فیلم آموزش گام به گام)

  1. واقعا سایت و وبلاگ فرادرس جزء بهترینها در ایران در حوزه آموزش از راه دور هستش و من همواره برای رفع نیازهای علمی و آموزشی خودم به فرادرس سر می زنم و همیشه هم نیاز من مرتفع شده و از این موضوع بسیار راضی و خرسندم ، علاوه بر اینکه سعی شده است همواره مطالب آموزشی به روز باشد ،بصورت بسیار ساده و روان ، مطالب به خواننده منتقل شود که باعث جذابیت آن برای بنده می باشد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *